Zdjęcie ze spotkania.

Dnia 22 lutego 2011 r. odbyło się spotkanie miłośników książki – DKK przy Bibliotece w Piechcinie.
Przedmiotem dyskusji była książka Daniela Passenta „Codziennik”.

Wprowadzenie do rozmowy na temat tej pozycji zrobiła Pani bibliotekarka – Mariola Zelek. Przedstawiła zebranym krótki rys drogi życiowej i zawodowej autora, zaprezentowała wywiad z Danielem Passentem oraz wypowiedzi niektórych krytyków na temat Jego dziennikarskiego stylu.

Do dyskusji włączyli się przede wszystkim starsi wiekiem członkowie Klubu. Zainteresowanie ich pozycją znanego felietonisty wynikało z faktu częstych odwołań Passenta do przeszłości, znanej im z własnych obserwacji i przeżyć. Bliższe wszystkim były natomiast wydarzenia roku 2005. Dyskusja koncentrowała się zatem wokół „dwóch światów” – przeszłości z lat PRL-u oraz faktów politycznych, społecznych i kulturalnych z roku 2005, odnotowanych przez autora.

Zdaniem wielu rozmówców komentarze Passenta są co prawda subiektywne, ale taktowne i kulturalne, nie ma w nich zacietrzewienia, agresji, jadowitych uwag, nawet w stosunku do odmiennie myślących.

Wiele myśli – wprawnym piórem autora – przekazanych czytelnikowi mają wartość – zdaniem dyskutantów – ponadczasową, ogólnoludzką bez względu na wyznawane poglądy, wiarę czy pochodzenie.

Ciekawym spostrzeżeniem członków Klubu była ocena Daniela Passenta jako człowieka uczciwego wobec siebie, nie ukrywającego swoich słabości (nieśmiałość, czasami brak odwagi w podejmowaniu decyzji). Nie ma w Nim nienawiści, z pokorą przyjmuje krytykę, a nawet uwagi do swojego żydowskiego pochodzenia. Niewielu jest dzisiaj tej klasy dziennikarzy co Daniel Passent.

Moderator Mariola Zelek