Zdjęcie ze spotkania.

8 lutego 2012 roku w godzinach popołudniowych odbyło się w BPMiG w Barcinie spotkanie z autorem książki pt.: „Spotkania z Innymi” - Przemysławem Pawłem Grzybowskim i jej ilustratorką - Lucyną Fic. Była to pierwsza promocja „czytanek do edukacji międzykulturowej”.

Pan Przemysław - na co dzień adiunkt w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ma rozliczne zainteresowania, a są to : pedagogika międzykulturowa i porównawcza, podróże po świecie, podczas których wykłada język esperanto, jest prelegentem i tłumaczem, uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych na całym świecie, jest autorem publikacji na temat wielokulturowości i międzykulturowości. Z dużym zaangażowaniem bierze udział w wolontariacie ruchu doktorów klaunów - Patcha Adamsa.

Pani Lucyna - mieszkanka Barcina, malarka amatorka, której prace mogliśmy niejednokrotnie podziwiać w naszej bibliotece. Maluje olejem, akwarelą, akrylem, suchą pastelą, rysuje ołówkiem artystycznym i wykonuje kompozycje plastyczne z modeliny, jest miłośniczką międzynarodowej korespondencji i sztuki w każdej postaci.

Pan Przemek, jako doktor klaun, odwiedzał właśnie jeden z Bydgoskich marketów i tam poznał panią Lucynę, której marzeniem było zilustrowanie książki dla dzieci. Nawiązana znajomość zaowocowała wydaniem wspólnej publikacji.

Tematyka książki związana jest z problemami współczesnych społeczeństw dotyczących kwestii dyskryminacji Innych, budzenia tolerancji wobec odmienności kulturowej, wyznaniowej, narodowościowej, religijnej, a także niepełnosprawności. Książka uczy akceptacji drugiego człowieka - Innego z powodu ubioru, wyglądu, stylu życia, zachowania, pochodzenia, poglądów, stanu zdrowia czy wieku. Główna bohaterka, Kamila, poznaje takie osoby w towarzystwie swojego dziadka, który wyjaśnia jej, że „nie wszyscy ludzie są tacy sami, lecz w równym stopniu ważni i tak samo zasługują na szacunek, przyjaźń i miłość.

Książka może być świetną lekturą dziecięcą, jednak nie dla samodzielnego czytania, lecz pod okiem opiekuna, który wyjaśni dziecku morał zawarty w każdej z czytanek. „Spotkania z Innymi” bogato ilustrowany zbiór 17 czytanek, przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-10 lat, jednakże ze względu na treści wychowawcze jakie zawiera będzie dobrą lekturą w każdym wieku.

Moderator Renata Grabowska