Każdy, kto przyszedł 10 maja 2023 roku o godz. 16:00 do barcińskiej biblioteki mógł przeżyć niezwykłe chwile wsłuchując się w ciekawe opowieści z życia i twórczości Sylwii Trojanowskiej. A wszystko to za sprawą spotkania autorskiego zorganizowanego z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy.

Sylwia Trojanowska to pasjonatka pozytywnego myślenia, miłośniczka podróży, dobrej książki i muzyki filmowej. Znana jest z tego, że zaraża ludzi uśmiechem i wspiera dobrym słowem. Spod jej pióra wyszły poczytne powieści obyczajowe, m.in. Szept wiatru, Sekrety i kłamstwa, Daj nam jeszcze szansę, w których w lekkim stylu opowiada o skomplikowanych sprawach. Napisała również scenariusze sztuk teatralnych, m.in. „4 kute asy” oraz „Okna” zostały wystawione.

Na spotkaniu pisarka ciekawie opowiadała o sobie, swoim życiu i swojej twórczości. Mówiła o tym, jak do pierwszych prób pisarskich zainspirował ją syn, któremu nie wystarczały czytane przez niego książki i zaczął prosić mamę o opowieści. Przedstawiła barcińskim czytelnikom jak doszło do wydania pierwszej powieści Szkoła latania, zobrazowała zebranym swój warsztat pisarski. Autorka zdradziła rąbek tajemnicy o tym, co napisze w przyszłości.

Najwięcej uwagi podczas spotkania poświęcono najnowszej dylogii autorki. Sylwia Trojanowska promując swoją najnowszą książkę Żona nazisty oraz jej pierwszą część Łabędź zabrała uczestników spotkania w niecodzienną i ekscytującą podróż do przedwojennego bydgoskiego Fordonu oraz niemieckiego Szczecina śladami bohaterów – Anny Łabędź i Gustawa Guderiana. Było to interesujące z uwagi na to, że w powieści pojawia się nazwa naszego miasta oraz imię i nazwisko emerytowanej dyrektor biblioteki.

Nie zabrakło pytań od publiczności, na które pisarka udzielała wyczerpujących odpowiedzi oraz losowania „złotych myśli” pisarki. Na zakończenie można było kupić książkę z autografem Sylwii Trojanowskiej. Było to niezwykle miłe spotkanie, które z pewnością pozostanie na długo w pamięci osób, które wzięły w nim udział, a uczestniczyło w nim 20 osób, w tym 5 członków DKK.

Moderator Renata Grabowska