Zdjęcie ze spotkania..

„Szkolny detektyw „ - zamknięty w magii słów pisania : ....Dużo czytałem i czytam .....

Piątek 1 kwietnia 2011 wcale nie okazał się żartem primaaprilisowym. Autentycznie przybył z Dąbrowy Górniczej do „barcińskiej książnicy”, autor ciekawych detektywistycznych opowiadań pan Dariusz Rekosz.. Nie polonista i filozof, a informatyk animator kulturalnych wydarzeń, człowiek o sympatycznej osobowości. Jego przygoda z literaturą rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy stworzył podwaliny pierwszej książki z serii "Szkolny detektyw". Ma na swoim koncie kilkanaście powieści dla młodzieży i dorosłych .Dzisiaj na próżno szukać ich gdziekolwiek, bo seria przeistoczyła się w opowieści o Morsie i Pinky. Potem powstawały kolejne „Szyfr Jana Matejki” i „Kod Matejki”, jako parodia słynnej beletrystycznej powieści Browna D.„Kod Leonarda da Vinci”. Twórca słuchowisk radiowych i felietonów. Laureat Grant Prix Ogólnopolskiego Konkursu na opowiadanie kryminalne. Honorowy Ambasador Literatury Dla Dzieci i Młodzieży. Dzięki istnieniu Dyskusyjnego Klubu Książki, który skupia młodzież w Oddziale dla dzieci, oraz Filii Nr 1 młodzież miała możliwość poznania autora książek dla polskich nastolatków, którzy jadają naleśniki i pomidorową.

Zainteresowanych jednak było znacznie więcej. 60 osobową grupę uczestników spotkania stanowiły : utalentowana humanistycznie grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 pod opieką Elżbiety Dolatowskiej, młodzież kl.VI ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Panią Trawińską Joanną oraz wolontariusze z Gimnazjum Nr 1 w Barcinie, którzy maja kontrakt w bibliotece . Autor prezentował historię i okoliczności powstających kolejno powieści opowiadał o głównych bohaterach. Swoje opowieści ilustrował krótkim filmami. Młodzież zainteresowana, pytała gościa o różne sprawy np. dlaczego pisze ? czy sam czyta swoje książki i jego dzieci też czytają?.... Padały również propozycje napisania opowieści o Barcinie. W powieściach Pana Rekosza charakterystyczne jest to, że na bazie autentycznego miejsca powstaję nieautentyczna historia tak pikantnie wymieszana, że trudno zidentyfikować co jest prawdziwe a co wymyślone. Autor deklarował, że będzie „popełniał” jeszcze inne powieści. Podjął się pisania również dla dorosłych fanów powieści kryminalnych np.thriller „Zamach na muzeum Hansa Klosa”, która powstała w dużej mierze jako odpowiedź na nawracające uporczywie pytanie: Dlaczego właściwie zamknięto to muzeum?

Wiadomość z ostatniej chwili : DKK przy Oddziale dla dzieci na spotkaniu w Dniu 2 kwietnia 2011 tj w sobotę założył Fan Klub Darka Rekosza FK DR .Inicjatorkami klubu są: Stenka Maniuta ,Migdalina, Dorotea ,Nawojke,Antenna,Aleksis Wszystkich miłośników twórczości Pana Rekosza zapraszamy do klubu. Po wymianie wirtualnych wiadomości autor nie ma nic przeciwko temu. Szerzej na ten temat niebawem.

Moderator Ciesielska Stanisława