W ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki, 4 lipca 2023 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie z graficzką i ilustratorką Małgorzatą Kwapińską.

Pani Małgorzata Kwapińska ukończyła Wydział Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Początkowo pracowała jako grafik w agencjach reklamowych, a od kilkunastu lat pracuje jako ilustratorka. Jest autorką ilustracji dziesiątek książek, m.in. „Historie zamiecione pod dywan”, „Historie wyciągnięte z kapelusza”, „Czyje to farby. Tajemnice warsztatu artysty?”, „W grudniu po południu, czyli trochę inny kalendarz”, „Marcel i czas”.

Wtorkowy warsztat plastyczno-literacki nawiązywał do książki Emilii Becker pt. „Pamiętniki marzeń”, której ilustratorką jest Pani Małgorzata. Podczas warsztatu uczestnicy poznali nie tylko książki ilustrowane przez Panią Małgosię, ale przede wszystkim rozmawiali o marzeniach i ich roli w życiu każdego z nas. Dzieci oglądając ilustracje oraz przygotowany wcześniej przez ilustratorkę wzór, używając swojej twórczej wyobraźni, wyczarowały przecudne okładki do własnych „pamiętników marzeń”.

Efektem prawie dwugodzinnych zajęć były pamiętniki marzeń stworzone metodą kolażu z kolorowych papierów, czasopism oraz tapet o różnej fakturze . Na zakończenie każdy w uczestników otrzymał książkę-niespodziankę od ilustratorki.

Spotkanie z ilustratorką książek Panią Małgorzatą Kwapińską zostało zorganizowane w ramach dziewiątej edycji warsztatów plastyczno-literackich adresowanych do dziecięcych Dyskusyjnych Klubów Książki podregionu bydgoskiego, we współpracy z Panią Lucyną Partyka z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Moderator: Joanna Kujawa-Drozdowska