W środę, 4 maja 2011 roku, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych działającego przy Bibliotece Publicznej w Barcinie. W spotkaniu wzięło udział 12 osób. Tym razem członkowie klubu podzielili się wrażeniami po lekturze książki Małgorzaty Niezabitowskiej „Składana wanna”.
Małgorzata Niezabitowska – pisarka, scenarzystka, dziennikarka, w latach 1989-1991 była rzecznikiem prasowym rządu Tadeusza Mazowieckiego, opublikowała „Ostatni – Współcześni Żydzi polscy”, „Poszukiwanie Ameryki”, „Prawdy jak chleba”. Zainspirowana listami i notatkami pozostawionymi przez prababcię, Annę Mysyrowiczową, napisała książkę o swoich przodkach. Autorka rodzinną historię traktuje jak „swoisty posag na życie: naukę miłości, wsparcia, patriotyzmu, tradycji, kultury”.
„Składana wanna” obejmuje rodzinną opowieść od XVIII do początków XX wieku. Rekonstruując dawne historie autorka skupiła się na kilku najważniejszych postaciach, należących do różnych generacji. Przeplata wątki, które tworzą panoramę dziejów naszego kraju na przestrzeni dwóch wieków. Losy przodków: królewskiego bękarta - Franciszka Ryxa, cesarskich szwoleżerów, powstańczej łączniczki – Jadwigi Ryxówny stały się doskonałym pretekstem do opisania dworu króla Stanisława Augusta, wojen napoleońskich, narodowej insurekcji. Specjalną rolę w książce odgrywają konie. Pradziadek Małgorzaty Niezabitowskiej był pionierem hodowli koni pełnej krwi angielskiej.
Wiele uwagi poświęca pisarka kobietom. To one odgrywają w opowieści istotną rolę. Jadwiga Ryxówna – kurierka powstania styczniowego. Izabella Kropiwnicka, żona Bronisława Ryxa, mieszczanka przeradzająca się w wybitną rolniczkę. Zdecydowała się powrócić z Paryża, gdzie rodzina przebywała na przymusowej emigracji, na wieś. Zaczęła ratować podupadający majątek i odkryła u siebie talent rolniczy. Zdobywała złote medale na wystawach i publikowała w prasie fachowej. Anna Okęcka, matka ośmiorga dzieci, która porzucona przez męża hulakę i bankruta, błąkała się z córkami po kresowych majątkach krewnych. Dla synów wywalczyła niewielki fundusz, który pozwolił im się kształcić. Nie uszedł uwadze czytelniczek - Edmund Mysyrowicz - damski „Kuba Rozpruwacz” i „pożeracz serc”.
Książka bardzo ciekawa, pisana barwnie i z humorem, tło historyczne oddane fantastycznie. Nie można jednak czytać jej beletrystycznie. Panie myślały, że Niezabitowska, jako dziennikarka, ma lżejszy styl. Ten przypomina rodzaj stylu barokowego. Zdaniem klubowiczek na przeczytanie książki trzeba sobie zarezerwować dużo czasu.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 2 czerwca bieżącego roku o godzinie 1800. Będzie to spotkanie autorskie z panem Janem Grzegorczykiem. Rozdano 5 pozycji Jana Grzegorczyka: 3 „Adie” i 2 sztuki „Pieśni słonecznej…”. Wybrano do wspólnej lektury książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy” i „Cukiernia pod Amorem2. Cieślakowie”.
Moderator Grażyna Szafraniak
Galeria zdjęć