„Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej to książka, o której dyskutowaliśmy w osiemnastoosobowym gronie w ramach DKK 6 października 2015 r. Autorka jest z wykształcenia lekarzem neurologiem i pracuje w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. W swoim dorobku literackim ma kilka książek dla dzieci oraz zbiór reportaży o Bułgarii, kraju, z którego wywodzą się jej korzenie. Najbardziej znane „Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli” pierwszy tom opowieści o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, których losy często tragiczne zostały wplecione tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej i całej zawieruchy oraz okres międzywojenny, a kończą się dokładnie 1 września 1939 r.
Historia rodu Winnych, choć skomplikowana, często bolesna i trudna, ma w sobie wiele ciepła, magii i zwyczajnego piękna opartego na mocnych, rodzinnych więziach. Naszą uwagę przykuły dwie kobiety. Bronia, najstarsza z rodu ciesząca się wielkim autorytetem i Ania – wnuczka, jedna z bliźniaczek, która dostała w darze nadprzyrodzone zdolności prorocze.
Autorka ciekawie połączyła losy postaci fikcyjnych z autentycznymi jak Jarosław Iwaszkiewicz, Janusz Korczak, czy Stanisław Lilpop – wielki przemysłowiec i mecenas sztuki. Książka wciągnęła nas niesamowicie, a ponieważ w naszej bibliotece znajdują się następne dwa tomy sagi, czytamy więc po kolei. A naprawdę warto!
Moderator Mariola Zelek
Galeria zdjęć