5 listopada 2014 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie z Magdaleną Kordel, autorką takich powieści jak: 48 tygodni, Uroczysko, Sezon na cuda, Wino z Malwiną, Okno z widokiem, Wymarzony dom, Wymarzony czas.
Magdalena Kordel opowiadała o początkach swojego pisarstwa. Wszystko zaczęło się kiedy to rodzice zapisali ją do biblioteki. Polubiła obcowanie z książką - bardzo dużo czytała. Nie każde zakończenie podobało się „małej Magdzie”, zaczęła więc tworzyć własne historie. Pisanie jest dla autorki kreowaniem swojej rzeczywistości, tworzeniem świata takim, jakim chcemy go widzieć. Będąc jeszcze dzieckiem napisała historyjkę o piesku Barim. Pierwsza książka 48 tygodni powstała z felietonów pisanych do lokalnej gazety, które po niewielkich poprawkach dały jedną całość. Mąż pani Magdy wydrukował tekst i zawiózł do dwóch wydawnictw. Jedno odrzuciło, ale drugie wydawnictwo przyjęło książkę. Następnie autorka napisała dwie książki, które nie zostały wydane. Przyszedł czas, kiedy Magdalena Kordel poczuła potrzebę napisania opowieści tylko dla siebie z akcją umiejscowioną w ukochanych Sudetach. Tak narodziło się Uroczysko i później jego kontynuacje.
Pisarka mówiła czytelnikom jak wygląda praca nad książką, jak powstają bohaterowie, skąd czerpie pomysły. Akcja większości jej powieści toczy się w fikcyjnym miasteczku Malownicze, jednakże łączącym w sobie prawdziwe miasta Kłodzko i Nową Rudę. Wymyślając historie autorka nie opiera się tylko na fikcji, wiele wydarzeń w jej powieściach jest prawdziwych, bo jak sama mówi: „trzeba przemieszać fikcję z rzeczywistością, bo inaczej czytelnik wyczuje fałsz”. Uczestnicy spotkania poznali tajniki nowej powieści, która ukaże się w maju 2015 r. Będzie przedstawiała losy pani Leontyny w przedwojennym Lwowie oraz w czasie wojny w Warszawie.
Magdalena Kordel nie wyobraża sobie życia bez książek. Wychowała się na Julianie Tuwimie, Marii Konopnickiej, Lucy Maud Montgomery, Małgorzacie Musierowicz. Uwielbia Jana Grabowskiego, a szczególnie jego książeczkę Finek. Z klasyków lubi Bolesława Prusa i Ernesta Hemingwaya. Obecnie poleca Olgę Tokarczuk, Krystynę Mirek oraz Śpiewaj ogrody Pawła Huelle i Złodziejkę książek Markusa Zusak. Autorka prowadzi blog internetowy „Za górami, za lasami…”.
Spotkanie prowadził mąż pisarki. Taka forma spotkania bardzo podobała się barcińskim czytelnikom. Wieczór autorski zorganizowano w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki we współpracy z Instytutem Książki oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy. Uczestniczyło w nim 28 osób.
Moderator Renata Grabowska
Galeria zdjęć