W piątkowe popołudnie, 13 września 2019 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży, gdzie odbyły się warsztaty plastyczno-językowe „DoMowy”, gościliśmy 5. rodzin. Dzieci wraz z rodzicami przyniosły do biblioteki swoje słowa, wynalazki i przekręty językowe. Na początku spotkania bibliotekarka serdecznie powitała uczestników i powiedziała: „Podczas spotkania będziemy przyglądać się słowom. Wyrazimy je rysunkiem, poszukamy ich znaczenia, a także stworzymy słownik domowy”. Następnie pani Joanna zaprosiła do zabaw „Jak ci na imię?” oraz „Wąż imion”. Obie zabawy zbliżyły uczestników do siebie i sprawiły im wiele radości. Wszyscy się poznali, a ludzki wąż wił się i syczał wśród bibliotecznych pomieszczeń. Kolejnym elementem warsztatów była praca z dziecięcymi słowotworami z książeczki Michała Rusinka „Jak przekręcać i przeklinać”. Uczestnicy wyobrażali sobie, a następnie poznali znaczenie słów „dinożarły”, „gołęsi”, „pomidorka” oraz zastanawiali się dlaczego są „schody”, a nie „wchody”? Następny pomysł na świetną zabawę to „Język pod lupą”, gdzie dzieci odkrywały, że jedno słowo, może mieć kilka znaczeń. Wykorzystaliśmy książki pani Agnieszki Frączek „Kanapka i innych wierszy kapka”, „Jedna litera, a wielka zmiana”.
Po takiej rozgrzewce każda rodzina otrzymała arkusze kolorowego papieru oraz komplet liter, z których stworzyła stronę tytułową „swojego” Słownika Domowego. Wspólnie pracując, uczestnicy odkryli magię słów i ich wieloznaczność. Dzieci mówiły o „kapach”, „grubelkach” i „ukupacji”. Okazało się, że była to świetna inspiracja do powstania nowych słów na warsztacie. Połączyliśmy zabawę ze śmiechem i niekiedy zdziwieniem. Końcowym efektem „DoMowego” będą rodzinne słowniki domowe stworzone z przyniesionych do książnicy i wymyślonych w trakcie spotkania słów.
Zaprezentujemy je podczas warsztatu w ramach NOCY BIBLIOTEK zaplanowanej na 4 października 2019 roku. Piątkowe spotkanie zakończyliśmy smacznym akcentem, czyli zjedzeniem pysznych DOMOWYCH rogalików. Warsztatowe zajęcia w bibliotece odbywają się we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).
Joanna Kujawa-Drozdowska