27 marca goście, którzy przekroczyli progi czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin mieli możliwość poczuć się jak w epoce kamienia, czyli neolicie. Kosztowali napój z igieł sosnowych słodzony miodem, smakowali kołacz na zakwasie, słuchali rytmicznej muzyki bębna. Stało się tak za sprawą członków stowarzyszenia „Strażnicy Kurhanu”, którzy z założycielką grupy, Panią Danutą Wesołowską na czele przybyli do biblioteki, aby opowiedzieć o kurhanie, o czasach w której został wzniesiony oraz, co oczywiste, o działalności ich stowarzyszenia.
Spotkanie było pierwszym wydarzeniem z cyklu „Pałuki i Kujawy znane i nieznane”. Celem cyklu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc, fascynujących osobowości, interesujących inicjatyw – a wszystko to związane z dwoma sąsiadującymi ze sobą krainami: Pałukami i Kujawami.
Kurhan, o którym mowa, znajduje się w Złotowie, wsi położonej na wschód od Barcina; wzniesiony jest z kamiennych głazów, co kwalifikuje go do miana budowli megalitycznej. Został on na nowo „odkryty” w 1959 roku przez miejscowego nauczyciela, Alojzego Rybczyńskiego; dwa lata później na terenie obiektu rozpoczęły się prace archeologiczne. Naukowcy ustalili, że zabytek powstał ok. 4,5 tys. lat temu w kręgu kultury amfor kulistych; służył jako grobowiec dla kilku osób, pochodzących prawdopodobnie z wyższych warstw ówczesnego społeczeństwa. W komorze grobowej, prócz szczątków kostnych, znaleziono krzemienne siekierki, paciorki bursztynowe, fragmenty naczyń ceramicznych, resztki paleniska. Zarówno forma grobowca, jak i przedmioty znalezione w środku wyraźnie wskazują na wysoki poziom kultury ludu, który zbudował kurhan. W 2008 roku obiekt wpisany został do rejestru zabytków archeologicznych.
Opiekę nad kurhanem sprawuje istniejące od 2003 roku stowarzyszenie „Strażnicy Kurhanu” – grupa pasjonatów, która postawiła sobie za cel nie tylko dbanie o obiekt, ale także promowanie wiedzy o nim. Spotkanie w bibliotece było ku temu kolejną okazją.
W trakcie spotkania Pani Danuta Wesołowska opowiedziała o kulturze neolitu oraz samym kurhanie, Pan Wojciech Grześkowiak zaś mówił o neolitycznej kuchni. Pozostali „Strażnicy Kurhanu” w tym czasie nie próżnowali - w akompaniamencie bębna Ryszarda Grobelniaka Amelia Grobelniak, Lucyna Szmańda, Katarzyna Przybylska, Nicola Zwolińska, Klaudia Czachorowska, Sylwia Czajka oraz Anna Daroszewska w historycznych strojach szyły igłami kościanymi, robiły paciorki, tworzyły biżuterię itd.. Ponadto, panie z „Owocowego ogrodu” – Dorota Zwolińska oraz Ilona Czachorowska rzeźbiły w owocach. Zachęcano także do kosztowania przygotowanego przez członków grupy jadła i napojów.
Na koniec spotkania przeprowadzony został mini konkurs dla gości – ci, którzy popisali się największą wiedzą na temat neolitu oraz kurhanu otrzymali w nagrodę drobne upominki – mydełka, świece, zioła.
Goście biblioteki byli pod wrażeniem wiedzy, pasji, umiejętności członków „Strażników Kurhanu”. Dali temu dowód obsypując „Strażników” gromkimi brawami, słowami uznania i zachęty do dalszych działań.