Pani Katarzyna Bonda, najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce, odwiedziła piechcińską bibliotekę 12 września 2018 r. Było to wyjątkowe spotkanie autorskie, które na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich przybyłych czytelników. To wydarzenie odbyło się w ramach projektu pn. „W bibliotece o wszystkim i dla wszystkich” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pani Katarzyna Bonda z wykształcenia jest dziennikarką i scenarzystką. Pochodzi z Hajnówki, a obecnie mieszka w Warszawie. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Autorka napisała trylogię kryminalną z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”), dokumenty kryminalne („Polskie morderczynie”, „Zbrodnia niedoskonała”), podręcznik „Maszyna do pisania”, a także serię z profilerką Saszą Załuską („Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony”, „Czerwony pająk”), za którą otrzymała prestiżowe nagrody. Warto podkreślić, iż prawa do wydań zagranicznych zostały dotąd sprzedane do 12 krajów, zakupiły je największe wydawnictwa na świecie.
Spotkanie autorskie prowadziła Pani Barbara Kosmowska, która przyjechała do nas z Bytowa. Jest autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Napisała m.in. „Hermańce”, „Prowincja”, „Obronić królową”, „Puszka”, „Buba”, „Pozłacana rybka”, „Gobelin”, „Niebieski autobus”, „Teren prywatny” oraz wiele innych.
Podczas spotkania autorka opowiadała o procesie twórczym, o inspiracjach, o mozolnej dokumentacji przed rozpoczęciem pisania książki, a polegającej na zbieraniu różnych źródeł. Mówiła również o początkach kariery dziennikarskiej, literaturze kryminalnej. Należy podkreślić, iż Pani Kasia wprowadziła do polskiego kryminału nowego bohatera – profilera, czyli kryminologa opracowującego portret psychologiczny zabójcy. Autorka historię kryminalną traktuje jako siatkę połączeń między bohaterami, zwraca uwagę nie tylko na to, kto zabił, ale także na relacje między bohaterami.
W trakcie spotkania czytelnicy wyrazili swoją sympatię i entuzjazm dla twórczości Pani Bondy zadając jej wiele pytań. Autorka podkreśliła, że spotkania z czytelnikami to momenty, kiedy ma okazję ich poznać, porozmawiać z nimi, wysłuchać ich wrażeń po lekturze jej powieści. Pani Kasia całkowicie zawładnęła sercami przybyłych na spotkanie czytelników. Kolejka po autografy i zdjęcie z pisarką zdawała się nie mieć końca.
Justyna Pałka
PROJEKT "W BIBLIOTECE O WSZYSTKIM I DLA WSZYSTKICH" DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO |