W gminie Barcin trwają szkolenia w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Przedsięwzięcia realizowanego przez Fundację Aktywizacja, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego. Odbywają się one najczęściej w poniedziałki i czwartki w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Szkolą się bibliotekarze, seniorzy i młodzi ludzie. 30 maja br. oraz 3 czerwca br. miały miejsce szkolenia: „E-obywatel rusza na platformę”, „e-PUAP – załatwianie spraw urzędowych – jak złożyć wniosek online na dowód osobisty lub prawo jazdy?”, „Tworzę, udostępniam i publikuję własne materiały”, „Tworzę własne materiały np. teksty, tabele…”, „Tworzenie własnych materiałów online”. Podczas szkoleń z obszarów Sprawy codzienne i Zaangażowanie obywatelskie kursanci dowiadywali się co to jest ePUAP i Profil Zaufany, jak wyszukiwać formularze i gdzie zdobywać informacje na temat spraw, które można załatwić za pomocą ePUAP. Natomiast w ramach obszaru Edukacja kursanci uczyli się posługiwać dyskiem Google, tworzyć treści cyfrowe, takie jak teksty, grafiki, tabele, zdjęcia, prezentacje, filmy oraz dowiadywali się jak dzielić się informacjami w sieci. Szkolenia prowadziła trenerka lokalna – Justyna Pałka.
Nabór na szkolenia jest otwarty. Szkolenia są bezpłatne i przeprowadzane w dziewięciu obszarach:
- Praca i rozwój zawodowy – jak napisać CV czy prowadzić własny biznes
- Relacje z bliskimi – jak zapisać się do szkoły, korzystać z e-dziennika lub portali społecznościowych
- Edukacja – jak tworzyć dokumenty i prezentacje on-line, gdzie szukać materiałów edukacyjnych do nauki programowania
- Odpoczynek i hobby – jak stworzyć blog tematyczny i prezentować swoją twórczość w mediach społecznościowych, jak rezerwować i kupować w sieci bilety na koncerty, spektakle itp.
- Zdrowie – jak zapisać się do lekarza przez internet, czy zadbać o ubezpieczenie zdrowotne za granicą
- Finanse – jak obsługiwać e-konto, kupować taniej czy zarabiać w sieci
- Religia i potrzeby duchowe – pielgrzymowanie i msza św. w internecie, szlakami Jana Pawła II
- Sprawy codzienne – jak złożyć PIT przez internet, wysłać list bez wizyty na poczcie czy założyć e-PUAP
- Zaangażowanie obywatelskie – jak włączyć się w działania organizacji pozarzadowych, jakie sprawy załatwić na platformie e-PUAP.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Zapisy w wypożyczalni barcińskiej biblioteki.
Renata Grabowska