Prawdziwą ucztą duchową było spotkanie z sympatyczną Mariolą Pryzwan, która urzekła publiczność swoją bezpośredniością i otwartością a przede wszystkim ciekawą opowieścią o jednej z największych gwiazd polskiej piosenki - Irenie Jarockiej. Spotkanie autorskie odbyło się barcińskiej bibliotece 19 sierpnia 2020 r. w ramach projektu „Historie życiem pisane – o biografiach w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Datę spotkania ustalono nieprzypadkowo, bowiem 18 sierpnia przypadała data urodzin bohaterki spotkania, która gdyby żyła, obchodziłaby swoje 74 urodziny.
Prelegentka - Mariola Pryzwan, polonistka i bibliotekarka, na co dzień pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie. Pasjonuje się teatrem, podróżami i polską piosenką lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Interesuje się życiem i twórczością polskich artystów, aktorów, poetów, pisarzy. Jak sama mówi, pisze książki o tych, których kocha, lubi, o osobach, które ją urzekły i fascynują. Jest autorką wnikliwych, bogatych w unikatowe materiały biografii Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej.
Podczas spotkania o Irenie Jarockiej Mariola Pryzwan poprowadziła zebranych śladami kobiety wielkiego formatu, która odniosła niebywały sukces i stała się jedną z królowych polskiej estrady w latach siedemdziesiątych XX wieku. Piosenkarki, która śpiewała m.in. „Kawiarenki”, „Gondolierów znad Wisły”, „Kocha się raz” czy „Wymyśliłam cię”.
Pani Mariola opowiadała o trudnym dzieciństwie Ireny Jarockiej, losach członków rodziny, jej pierwszych krokach na scenie, pobycie w Paryżu, małżeństwie z Marianem Zacharewiczem, o koncertach, sukcesach i karierze zawodowej, przedstawiła mniej znane wydarzenia z życia piosenkarki. Publiczność z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii o pięknym, choć nie prostym związku Ireny z Michałem Sobolewskim, latach spędzonych przez piosenkarkę w Stanach Zjednoczonych, o jej wielkiej tęsknocie za Polską, powrocie do kraju i walce z chorobą.
Gawęda pani Marioli urozmaicona była archiwalnymi nagraniami z koncertów, prezentacją fotografii. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać fragmentów wybranych piosenek. Spotkanie minęło w sympatycznej atmosferze. Wzięło w nim udział 19 osób.
Renata Grabowska
Projekt „Historia życiem pisana. O biografiach w bibliotece” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
|
Galeria zdjęć