W ramach projektu: „Historie życiem pisane – o biografiach w bibliotece” odbyła się 2 grudnia 2020 r. transmisja na żywo przy użyciu aplikacji do wideokonferencji Zoom z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie spotkania online z Ewą Nowak - panią pedagog terapeutą, lubianą autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie poprowadziła dyrektor barcińskiej książnicy – pani Grażyna Szafraniak a uczestniczyli w nim uczniowie klasy VIII oraz nauczyciele z Zespołu Szkół w Barcinie.
„Prawdziwe życie bohaterów moich powieści” to tytuł spotkania, podczas którego Ewa Nowak pokazała słuchaczom, że historie życia absolutnie każdego człowieka mogą stanowić materiał na doskonałą powieść. Autorka mówiła o swoich inspiracjach, o tym skąd czerpie motywy do swoich powieści, skąd biorą się bohaterowie i czy mają oni swoje pierwowzory.
Osoby uczestniczące w spotkaniu usłyszały historię Hani, dziewczyny, która marzyła, aby zostać bohaterką powieści, historię psotnego Jacka Bosko, historię Janka, który interesował się gadami i bibliotekarki, która od mamy młodego czytelnika otrzymała warana. Wszystkie te opowieści mocno przekształcone posłużyły za kanwę książki „Yellow bahama w prążki”. Prelegentka wspomniała o Marlenie, bohaterce powieści „Błahostka i kamyk”, która żyje w rozdarciu wychowywana po części w Polsce przez dziadków a po części przez wujostwo w Kanadzie. Pani Ewa przedstawiła też historię swojej cioci, na przykładzie której napisała książkę o kompleksach oraz historię małpki, która przyczyniła się do powstania powieści „Dzień wszystkiego”. Na przykładzie literackich bohaterów Ewa Nowak ukierunkowuje młodych czytelników na to, co będą robić w przyszłym życiu, a czytając jej powieści można znaleźć podpowiedź, jak poradzić sobie z przeróżnymi problemami.
Uczestnicy wirtualnego spotkania zadawali wiele pytań, na które pisarka interesująco i wyczerpująco odpowiadała. Odnosząc się do pytań czytelników pani Ewa mówiła o miejscach akcji swoich powieści, o perypetiach z tytułami, o autentycznych osobach, które znalazły się na kartach poszczególnych książek.
Przyjemnie i ciekawie spędziliśmy czas podczas spotkania, które odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Renata Grabowska
Projekt „Historia życiem pisana. O biografiach w bibliotece” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
|
Galeria zdjęć