„Malarz szerokiego kadru – Jerzy Hoffman” to tytuł spotkania autorskiego, którym rozpoczęliśmy działania w ramach Projektu „Biblioteczne rozmowy przy kawie – wokół PRL”. 19 maja 2021 r. gościem BPMiG w Barcinie była Marta Sztokfisz – pisarka, dziennikarka, felietonistka, krytyk filmowy, autorka książki biograficznej „Jerzy Hoffman. Gorące serce”.
Podczas spotkania, które prowadziła Grażyna Szafraniak – dyrektor biblioteki, Marta Sztokfisz na kanwie biografii zabrała słuchaczy w ekscytującą podróż śladami legendy polskiego kina. Autorka z niezwykłą sympatią opowiadała o Jerzym Hoffmanie, który, jak zapewniała, jest osobą bardzo ciepłą i serdeczną, ale jednocześnie emocjonalną i impulsywną. Skupiła się na pokazaniu świetnego reżysera, scenarzysty, króla kina jako człowieka, takiego jakim był mężem, kumplem, przyjacielem. Obraz Jerzego Hoffmana, jaki oddała Marta Sztokfisz, to kolorowy barwny fresk składający się z zabawnych historii, anegdot i wspomnień. Prelegentka mówiła o tym, jakie było dzieciństwo Jerzego Hoffmana, jak wyglądały lata jego młodości, okres pracy i życie poza filmem. Dorastał w rodzinie lekarskiej. Szczęśliwe dzieciństwo w Gorlicach przerywa wojna, której czas spędza na zsyłce na Syberii. W 1945 roku wraca do Polski, zamieszkuje w Bydgoszczy, gdzie kończy szkołę i reżyseruje pierwsze przedstawienia. Studiuje w Moskiewskiej Szkole Teatralnej, przyjaźni się z Edwardem Skórzewskim, razem tworzą filmy dokumentalne i fabularne. Filmował dla pieniędzy ale i z wielkiej pasji.
Uczestnicy spotkania posłuchali o małżeństwach Hoffmana, o obsadzaniu ról w poszczególnych produkcjach, poznali przepis na jedną z potraw reżysera. Na uwagę zasługuje fakt, że „Stara Baśń”, prawie w całości oraz część scen do „Ogniem i mieczem” kręcone były w pobliskim Biskupinie.
Spotkanie z uwagi na obecnie panującą sytuację epidemiologiczną odbyło się online. Zorganizowano je dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Przy okazji spotkania ogłoszono minikonkurs, który polegał na wymienieniu 6 tytułów filmów, które wyreżyserował Jerzy Hoffman. Spośród wszystkich prawidłowych odpowiedzi, które wpłynęły, a dostarczono ich aż 22, w trakcie spotkania wylosowano osobę, która otrzyma nagrodę niespodziankę.
Renata Grabowska
Projekt „Biblioteczne rozmowy przy kawie – wokół PRL” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu Partnerstwo dla Książki.
|
Galeria zdjęć