16 czerwca 2021 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie mieliśmy przyjemność gościć pisarkę Edytę Świętek. Pani Edyta mieszka w Niepołomicach niedaleko Krakowa, z wykształcenia jest specjalistką ds. zarządzania firmą, z zamiłowania pisze książki społeczno-obyczajowe. Pasja do słowa pisanego spowodowała, że Edyta Świętek zamieniła pracę na etacie na tworzenie powieści. Pisarka interesuje się historią Polski. Upodobała sobie w literaturze okres PRL-u i klimat tych czasów wlewa w każdą szczelinę swoich opowieści.
Kreowane przez nią historie to często przenoszone wspomnienia z dzieciństwa. Bohaterowie książek pani Edyty poruszają się po dwóch płaszczyznach czasowych – współczesności oraz II połowy XX wieku. Autorka bardzo realnie pisze o ludziach, ich życiu i problemach, wiernie oddaje przeszłość, tworząc charakterystyczny obraz społeczeństwa, akcentując zarówno te pozytywne jak i negatywne aspekty zmian gospodarczych i politycznych. Bacznie obserwuje codzienność, a z urywków ulicznych wspomnień tworzy świat wyobrażeń, który opisuje na kartach powieści.
Edyta Świętek pisze po to, aby wzruszyć, przekazywać emocje, odwzorować świat, uczyć na podstawie wydarzeń z przeszłości, jakich błędów nie wolno powtarzać i popełniać. Ma na swoim koncie 29 powieści, a kolejna 30 już w lipcu trafi do rąk czytelników.
Podczas spotkania z czytelnikami w Barcinie Edyta Świętek w fascynujący sposób opowiedziała o swoich sagach rodzinnych osadzonych w PRL-u. podzieliła się z uczestnikami swoją fascynacją Nową Hutą, gdzie się wychowywała i w której to dzieje się akcja cyklu „Spacer Aleją Róż”. Przedstawiła sagę „Grzechy młodości”, w której na przykładzie losów rodziny Trzeciaków uwieczniła historię Bydgoszczy. Pisarka mówiła i o innych swoich powieściach, np. dylogii „Jedno życie wystarczy”. Zachęciła również do czytania książek innych autorów, np. Grażyny Wiśniewskiej „Dziewczynka z kieliszkami”.
Edyta Świętek ujęła publiczność swoją osobowością i gawędziarskim stylem. Zwieńczeniem spotkania było podpisywanie przez panią Edytę książek oraz wspólne zdjęcie. A zorganizowano je w ramach Projektu „Biblioteczne rozmowy przy kawie – wokół PRL”, dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Renata Grabowska
Projekt „Biblioteczne rozmowy przy kawie – wokół PRL” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu Partnerstwo dla Książki.
|
Galeria zdjęć