Wojciech Przylipiak – dziennikarz, miłośnik popkultury, kolekcjoner pamiątek i zabawek z PRL-u, bloger, autor dwóch książek „Czas wolny w PRL” oraz „Sex, disco i kasety video” gościł w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie 7 lipca 2021 r. Prelegent oprowadził uczestników spotkania po PRL-owskim półwieczu, przedstawiając zabawy, gry i opowiadając, jak spędzano czas wolny w minionej epoce, o codziennej rozrywce, pasjach, zabawkach, które były proste, niewyszukane, a skutecznie ubarwiały szarą rzeczywistość.
Publiczność z wielkim sentymentem wspominała zabawki ze swojego dzieciństwa. Dzieciństwa w PRL-u, które było epoką kapsli, bączków, piłkarzyków na sprężynkach, ołowianych żołnierzyków.
Dzisiaj technika umożliwiła zabawę z komputerem, a kiedyś siedziało się na trzepakach, grało w państwa miasta, bierki, pikuty, skakało na gumie, czy układało kostkę Rubika.
Podczas spotkania Wojciech Przylipiak ciekawie mówił o swojej zbierackiej pasji, o tym, jak kiedyś spędzano dzieciństwo, czym i w co się bawiono w Polsce Ludowej, jak zmieniały się zabawki na przestrzeni II połowy XX wieku. Wspomniał również o procesie powstawania książek, które napisał po to, aby pokazać, że kiedyś żyło się i było po prostu inaczej.
Atrakcją spotkania była wystawa zabawek z kolekcji Wojciecha Przylipiaka, wśród eksponatów znalazły się min. nakręcany kogucik, plastikowy żołnierzyk, domino, gra Master Mind, mini poczta, projektory do wyświetlania bajek, układanki, puzzle.
Spotkanie zorganizowano w ramach Projektu „Biblioteczne rozmowy przy kawie – wokół PRL”, dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. w zakresie Programu Partnerstwo dla książki.
Renata Grabowska
Projekt „Biblioteczne rozmowy przy kawie – wokół PRL” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu Partnerstwo dla Książki.
|
Galeria zdjęć