„Konopnicka, jakiej nie znamy” to drugie spotkanie, które odbyło się w ramach projektu Przystanek-Poezja. Gościem spotkania 6 kwietnia była Iwona Kienzler, popularyzatorka wiedzy historycznej, pisarka i autorka bestsellerów biograficznych.
W czasie spotkania publiczność posłuchała o Marii Konopnickiej jako kobiecie wyzwolonej, uwikłanej w wyjątkowo skomplikowaną sytuację życiową. Pozytywistce niestroniącej od wolnych związków ze znacznie młodszymi mężczyznami. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego duchowni widzieli w niej „rozwydrzoną bezbożnicę”, co łączyło ją z Marią Dulębianką. Jaki miała kontakt z dziećmi, dlaczego przez wiele lat utrudniała swojej najmłodszej córce realizację aktorskich marzeń.
Prelegentka w swojej opowieści odnosiła się do książki „Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica”, w której m.in. przedstawia poetkę jako powszechnie lubianą i szanowaną osobę. Czego dowodem są zamieszczone listy Elizy Orzeszkowej dotyczące popularności dawnej koleżanki z pensji. ” […] Konopnicka cieszy się tam popularnością ogromną nie tylko jako pisarka, lecz jako kobieta. Uchodzi podobno powszechnie za genialną poetkę i jedną z najpiękniejszych kobiet towarzystwa. Przeznaczenie dziwne. Do lat trzydziestu kilku siedziała na wsi, nieznana, prawie uboga, skłopotana gospodarstwem i dziećmi. W latach czterdziestu wykierował się na genialną, światową i piękną kobietę […]”.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.
|