7 listopada 2012 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki we współpracy z Instytutem Książki odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Cygler.
Hanna Cygler, właśc. Anna Kanthak, reprezentuje współczesną prozę kobiecą. Mieszka w Gdańsku. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami z języków szwedzkiego i angielskiego.
Na spotkaniu z barcińską publicznością Hanna Cygler mówiła o przebiegu swojej edukacji, o swojej drodze do kariery powieściopisarki. Pani Hanna, jako dziesięciolatka, napisała opowiadanie „Na planecie Czarna Łapa mieszkały wampiry”, po czym stwierdziła, że będzie tłumaczyła książki dla dzieci. W 1985 roku zrodził się pomysł napisania książki romansowo-obyczajowej, osadzonej typowo w polskich realiach, takiej, której wówczas nie było w Polsce. Jednak pierwsza powieść pt. „Tryb warunkowy” ukazała się dopiero w 1997 roku, ponieważ praca nad nią trwała kilka lat, a i wydawnictwa nie były zainteresowane publikacją „kobiecej literatury”. Dotychczas Hanna Cygler wydała 13 tytułów m.in. „Bratnie dusze”, „Czas zamknięty”, „Deklinacja męsko/żeńska”, „Dobre geny”, „Głowa anioła”, „Odmiana przez przypadki”, „Pokonani”, „Przyszły niedokonany”.
Autorka przyznaje, iż sama lubi wiedzieć, jak potoczyły się czyjeś koleje życia, dlatego też losy bohaterów większości powieści są ze sobą powiązane. Źródłem tematów dla pisarki jest samo życie, chociażby usłyszana przypadkiem rozmowa w kawiarni. Cygler opisuje historie, które często są prawdziwe, akcje powieści lokalizuje w miejscowościach, które są jej bliskie, które zna i gdzie bywała. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że autorka pisze kolejną powieść, do której inspiracją jest mąż jej kuzynki - Grek z pochodzenia. W swoich książkach odwzorowuje aktualne czasy, ale i ukazuje przełomowe wydarzenia z historii Polski. Pisarka wymieniła pana Gerarda, męża przyjaciółki, który pomógł jej w przybliżeniu II wojny światowej podczas pisania „Czasu zamkniętego”. Pani Hanna opowiedziała czytelnikom o swoim spotkaniu z angielskim pisarzem Johnem le Carre i jego żoną. Wspomniała też o siedleckim Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur”.
Na zakończenie nie zabrakło pytań czytelników, na które pisarka chętnie udzielała odpowiedzi. Spotkanie, co przyznali obecni jak i zaproszony Gość, było wzajemnie udane. Uczestniczyło w nim 36 osób.
Kolejne spotkanie członków DKK dla dorosłych BPMiG w Barcinie odbędzie się 5 grudnia 2012 roku o godz. 15:30, podczas którego omawiać będziemy książkę Olgi Rudnickiej „Natalii 5”.
Moderator: Renata Grabowska
{jcomments on}