Kociewie to region etnograficzny będący częścią Kaszub i choć tak odległy od Pałuk, to jego przedstawicielka – poetka i artystka ludowa, gościła 14 marca 2012 roku w naszej bibliotece z okazji Światowego Dnia Poezji, który przypada 21 marca.
Pani Bożena Ronowska, bo o niej tu mowa, urodziła się na Pałukach, a obecnie mieszka w Terespolu Pomorskim. Przywiozła nam pięknie wykonane haftem kociewskim obrazy i czepce, czytała własną poezję, mocno związaną z przeżytymi wydarzeniami, opisującymi przyrodę i krajobraz polskiej wsi. Przybliżyła zebranym swój warsztat, zarówno poetycki, jak i hafciarski. Przepracowane i przecierpiane godziny, uwiecznione na kartkach papieru, ukazały nam życie na polskiej wsi, również tej pegeerowskiej. Zwróciła naszą uwagę ogromna więź uczuciowa z najbliższymi, niezmiernie silna, spójna, rodzina.
Pani Bożena, zdradziła uczestnikom spotkania, że przygotowuje się do wydania powiastek opisujących bardzo dokładnie „wydobyte z pamięci” wiejskie prace i obrzędy związane ze świętami i porami roku. Kilka z nich usłyszeliśmy podczas spotkania. Dotychczas wydała trzy tomiki wierszy: „Ogród wyśniony” (2004), „Słońce mej duszy” (2006) i „W rumiankowej dolinie” (2008), za który uzyskała prestiżową nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki” Costerina” w Kościerzynie. Z niecierpliwością oczekujemy wydania czwartego tomiku poezji tej nietuzinkowej poetki z Kociewia.
Renata Grabowska, Ewa Słowińska
{jcomments on}