Dnia 20 lutego w piechcińskiej książnicy odbyło się spotkanie z psychologiem, panią Magdaleną Forgiel. Zaproszeni zostali rodzice uczestników Projektu, realizowanego w ramach PRB „Rodzinne czytanie – Książka łączy pokolenia”.
Terapeutka opowiadała o zachowaniu dzieci w stresie, jak im pomóc w trudnych sytuacjach oraz o tym, że warto postarać się w zagonionym i zwariowanym świecie dorosłych o znalezienie kilku chwil wyciszenia i przeżyć je ze swoimi dziećmi. Pani Magda prezentowała książki z serii „Wielkie problemy naszych dzieci”, które zawierają historyjki terapeutyczne. Poza tym pozycje te znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.
Miłym punktem spotkania były dziecięce masażyki, których autorem jest Weronika Sherborne, nauczycielka i fizjoterapeutka pochodząca z Anglii. Jest to prosta zabawa przy śmiesznym wierszyku, czy bajeczce, które są podstawą dla masażyku, a sprawia dzieciom wiele radości i frajdy. Chociaż jak się okazało nie tylko dzieciom. My też wypróbowaliśmy na zajęciach tę formę zabawy, a potem przeszliśmy do swoich dzieci i bawiliśmy się wspólnie.
Pani psycholog zapoznała nas z piękną książką pt. „Usypianki”, czyli piosenki na dziecięce masażyki” Bolesława Kołodziejskiego z płytą CD. Masażyk w połączeniu z muzyką wycisza, a w rezultacie ułatwia dzieciom spokojne zasypianie. Żadne piękne bajki w telewizji ani najdroższe zabawki nie zastąpią cichej kołysanki, dotyku ukochanej mamy, czułego przytulenia i poczucia bezpieczeństwa zapewnianego dziecku przez rodziców.
W tym samym czasie, w innej sali, odbyły się zajęcia z dziećmi pt. „Książka to godny szacunku przyjaciel”. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat zasad poszanowania książek. Następnie zadaniem młodych czytelników było właściwe ustalenie drogi powstawania książki poprzez przyklejenie w odpowiedniej kolejności na arkuszu szarego papieru rozdanych kartek z napisami (autor, pomysł, rękopis, pisanie książki, wydawnictwo, ilustrator, drukarnia, księgarnia, czytelnik). Kolejne zadanie polegało na odgadywaniu tytułów znanych bajek na podstawie pokazywanych ilustracji oraz rekwizytów. W drugiej części zajęć dzieci robiły kolorowe zakładki do książek.
To były bardzo ciekawe i pouczające spotkania, w których uczestniczyło 15 dzieci i 11 opiekunów.
Mariola Zelek
{jcomments on}