Nasze motto - „W bibliotece nie tylko gramy i czytamy ale także oglądamyJ” oraz „3xF – filia + film = fajna biblioteka „
Kolejnym projektem realizowanym przez bibliotekę w ramach Programu Rozwoju Bibliotek jest ścieżka filmowa – „Młodzieżowe Kluby Filmowe” przygotowana w ramach kursu internetowego ”Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece” realizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Celem klubu jest wychowanie świadomego widza – kształcenie umiejętności samodzielnej oceny oglądanych filmów. Głównymi działaniami DKF-u są projekcje filmów o walorach artystycznych i poznawczych, uzupełnione prelekcjami i dyskusjami .Działalność klubu ma charakter dydaktyczny.
Film w życiu człowieka pełni bardzo dużą rolę: zaspakaja potrzeby estetyczne widza, informuje, dostarcza wiedzy o życiu różnych ludzi, pokazuje różne wzorce zachowań społecznych, odwołuje się do różnych wartości, bawi – oglądamy film aby się zrelaksować.
W bibliotece w Barcinie koordynatorkami Projektu są Justyna Pałka i Anna Zielińska. Działalność Klubu przewidziana jest przy Filinr1 na Starym Mieście. Chcemy wspólnie ze Stowarzyszeniem ”Otwarte umysły” zarazić młodych ludzi z Barcina i okolic – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i nie tylko (każdy mile widziany) - fascynacją do sztuki filmowej, pomóc wyrobić gusta i kształtować postawy.
Pierwsze spotkania z filmem były już w styczniu. Biblioteka wzięła udział w projekcie „Ferie z filmem w bibliotece”.
21 lutego Filia nr1 gościła gimnazjalistów członków Stowarzyszenia „Otwarte Umysły” wraz z panią Grażyną Łysy na projekcji filmu „Korzenie. Wizja Wangari Maathai” wypożyczonego z programów ”Patrz i zmieniaj świat” oraz ”Jeden świat”.
Jest to film dokumentalny. Opowiada historię odwagi kenijskiej kobiety, która odkryła misję swojego życia poprzez powrót do środowiska wiejskich kobiet. Za pracę na rzecz ochrony środowiska, rozwoju demokracji i pokoju otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla jako pierwsza Afrykanka. Miał on swoją premierę w 2008 roku w Toronto na Kanadyjskim Dokumentalnym Festiwalu Narodowym. Jest dostępny w wielu językach DVD Edition jako przykład dla działania organizacji lokalnych do własnych wysiłków społecznych . O życiu i działalności bohaterki dowiadujemy się poprzez własne jej wypowiedzi jak i osób działających w organizacjach ekologicznych i praw kobiet. Ważną część filmu stanowią fragmenty archiwalne z dziejów kolonizacji jak i historii współczesnej Kenii –od1895 roku ,kiedy to Brytyjczycy przyjechali do tego kraju - do 2004 roku – otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla. Siłę i moc kobiet ukazana jest poprzez ich portret – zbliżenie twarzy.
Atmosferę filmu tworzą charakterystyczne odgłosy bębnów.
Uczestnicy spotkania zastanawiali się ,co oni młodzi ludzie stojący przed wyborem swojej drogi życiowej mogliby zrobić na rzecz swojego środowiska. W jaki sposób mogą wpływać na losy innych ludzi, inspirować ich do działania? Jak motywować siebie i innych aby osiągać wybrane cele i spełniać marzenia. Mówili o pasjach, które maja pozytywny wpływ na innych ludzi. Poruszony został motyw dzieciństwa, rodziny , który ma również wpływ na nasze życie.
Do dyskusji wykorzystałam materiały opracowane przez Centrum Organizacji Obywatelskiej. Zapraszam na strony:
Oficjalna strona filmu (j.angielski)
"Wangari Mathaai - Healing the Land", artykuł opisujący działalność ruchu powołanego przez Mathaai (j. polski)
Strona Fundacji Aeris Futuro przeciwdziałającej globalnym zmianom klimatu poprzez programy sadzenia drzew
The Green Belt Movement, strona organizacji Wangari Maathai (j. angielski)
The Guerilla Gardening, strona ruchu, którego celem jest tworzenie ogrodów na dowolnym skrawku przestrzeni, zwłaszcza miejsciej (j. angielski)
Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w Młodzieżowym Klubie filmowym.
Anna Zielińska