Świat dziecka pełen jest problemów i to często niezwykle poważnych, choć my, dorośli, nierzadko je bagatelizujemy. Mówimy: "Wszystko będzie dobrze", "Nic ci nie będzie", "Nie płacz, to nie boli", ale... ale takie słowa nie pomagają, a jedynie blokują emocje maluchów. Właśnie takie tematy 22 maja stanowiły istotę spotkania rodziców projektu ”Rodzinnego czytania- Książka łączy pokolenia” z certyfikowanymi specjalistkami od biblioterapii, Panią Elżbietą Dolatowską i Anną Rucińską. Prelegentki spotkania podkreślały, że Bajki terapeutyczne są to historie niezwykłe. Świadomie tak skonstruowane i napisane, by dzieci odnajdywały w nich cząstkę siebie, swoich emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają. Najmłodsi czytelnicy (w wieku od trzech do siedmiu lat) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim opisaną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu, nierzadko w ramionach mamy lub taty.
Bajka - pomagajka wspiera, daje duże poczucie bezpieczeństwa i często uwalnia od poczucia winy, ponieważ pozwala dzieciom zrozumieć, że "Bać się, smucić, wstydzić to jest normalne. Inni też przeżywają takie uczucia". Bajki terapeutyczne zawierają ponadto wiele wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie z problemem, przekonując, że "Z każdego kłopotu jest wyjście. Warto działać". W bajkach- pomagajkach dużo mówi się o emocjach - szczególnie tych trudnych. Towarzyszące dzieciom na co dzień bunt, złość czy strach, radość , mogły poznawać dzięki bajkom. Spotkanie zyskało uznanie ze strony opiekunów tym bardziej, że prowadzone było w formie warsztatów, w które byli zaangażowani. Otrzymali też kilka porad i listę literatury niezbędnej i pomocnej w codziennym radzeniu sobie z emocjami swoich dzieci.
Dzieci w tym samym czasie poddane były biblioterapii w formie zabawy z książką i tylko te najmłodsze, często wędrowały z wizytą do czytelni sprawdzić obecność rodziców. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy brali udział w wojnie gazetowych kulek mającej na celu rozładowanie emocji. Sprawiła im radości i śmiechu.
Stanisława Ciesielska
{jcomments on}