30 sierpnia w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się drugie spotkanie z cyklu warsztatów dziennikarskich RED{akcja}, realizowanych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo Aga Press. Grupa młodych ludzi został wyposażona w identyfikatory i materiały niezbędne do rozpoczęcia pracy warsztatowej.
Tematem przewodnim ostatniego przed rozpoczęciem roku szkolnego spotkania było spojrzenie na prace dziennikarza od strony czysto technicznej. Prowadząca warsztaty Stanisława Ciesielska przy pomocy prezentacji multimedialnej omówiła podstawowe elementy źródeł informacji ,ich adresatów, gatunków i form publikowanych tekstów ,które będą przedmiotem kolejnych spotkań. Krótko omówiła kodeks etyki dziennikarskiej. Przećwiczone zostały pytania dziennikarskie CO? Co się wydarzyło? KTO? Kto jest sprawcą/bohaterem/ofiarą wydarzenia? GDZIE? Miejsce wydarzenia KIEDY? Czas wydarzenia JAK? W jaki sposób wydarzenie to przebiegało? DLACZEGO? Jaka była przyczyna? Z JAKIM SKUTKIEM? Jaki był skutek przedstawianego wydarzenia? Czy ono coś zmieniło?
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak, korzystając z popularnych platform i portali społecznościowych założyć bezpiecznie swoje miejsce w sieci, domyślnie przeznaczone dla prezentacji szerokiej publiczności swoich dokonań dziennikarskich, i nie tylko. Zaprezentowane zostały możliwości takich portali jak Facebook, Pinterest, Tumblr, Twitter, YouTube czy Instagram, młodzi dziennikarze zapoznali się również z aplikacjami mobilnymi typu Zite, Flipboard i Feedly. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jak efektywnie poszukiwać informacji w sieci, oraz gdzie znaleźć zdjęcia czy ilustracje, przydatne w pracy dziennikarskiej, nie naruszając przy tym ustawy o prawach autorskich,
Główny nacisk położony został na instrukcję zakładania błoga. Do prezentacji wybrana została platforma Blogger. Uczestnicy zajęć mieli możliwość własnoręcznie założyć bloga, wybrać jego układ graficzny, czy dokonać pierwszego wpisu. Efektem pracy jest blog „Młodzież w RED{akcji}”, http://redakcjabarcin.blogspot.com , w którym wszyscy uczestnicy warsztatów będą mogli publikować swoje teksty.
Pierwszym wyzwaniem dla młodych dziennikarzy będzie opisanie wydarzeń realizowanych w ramach akcji „Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry”, które będą miały miejsce 7 września 2013 roku na placu przed ratuszem w Barcinie. Reportaż z imprezy zostanie opublikowany, wraz z materiałem zdjęciowym, na wyżej opisanym blogu.
Z niecierpliwością czekamy na efekty ich pracy.
Olga Gralak- Ćwikła , Stanisława Ciesielska
{jcomments on}