W Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin 30 września z okazji 125 rocznicy urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży Janiny Porazińskiej, odbyło się spotkanie przybliżające jej twórczość.
Na początku zajęć dzieci poszukiwały na stronach internetowych wiadomości o solenizantce. I tak też dowiedzieliśmy się, że pisarka zainspirowana polskim folklorem często wplatała w swoją twórczość ludowe motywy. Czerpała z gadek, przypowieści, pieśni i podań. Janina Porazińska znana była min. z baśni „Za górami…za lasami…” oraz z powieści: „Kuchuś majstra Lepigliny”, „Kto mi dał skrzydła” o Janie Kochanowskim, „Tajemnicze butki” z legendarnym Krakiem i Wandą. Do dziś dzieci chętnie sięgają do zbiorów wierszy „W Wojtusiowej izbie”, „Psotki i Śmieszki” czy „Smyku, smyku na patyku”. Z dużym zaangażowaniem mali czytelnicy czytali z podziałem na role bajkę o pewnej kłamliwej kozie- „Kozucha Kłamczucha”. Kiedy tytułowa koza na koniec bajki postanowiła się poprawić, dzieci wymyślały dla niej nowe imię. Posypało się wiele propozycji ale ostatecznie wygrała Kózka Prawdomówka. Bajka o psotnym zwierzątku również stała się głównym tematem przepięknych prac plastycznych dzieci. Obrazki były bardzo kolorowe i wesołe. Dzięki temu, że miały elementy ruchome, takie jak kózka i gąski, ich prace były jeszcze ciekawsze. Na zakończenie spotkania korzystając z książki i płyty „Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali”, dzieci śpiewały i oraz tańczyły do utworów „Ta Dorotka” i „Bajka iskierki”. Ku wielkiej uciesze najmłodszych tańcom i harcom nie było końca. Tylko słodki poczęstunek ufundowany przez bibliotekę na chwilkę przerwał wesołą zabawę.
Dzieci z uśmiechem na ustach opuszczali Filię przy ulicy Kościelnej. Wspólne czytanie bajek budzi duże zainteresowanie najmłodszych, dlatego też tak chętnie uczestniczą w zajęciach organizowanych przez bibliotekę.
Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek bajkopisarki. Zachęcam wszystkich do czytania. Dorosły czytelnik przypomni sobie czasy dzieciństwa o mały pozna” wartości, które ważne są dla współczesnych odbiorców, bo uświadamiają korzenie, z których wyrasta rodzinna kultura i bogactwo literackiego języka polskiego”( Barbara Białkowska).
Prace dzieci można podziwiać w godzinach otwarcia biblioteki. Poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 10:00 do 17:00.
Zapraszam serdecznie!
Anna Zielińska, Edyta Dypolt
{jcomments on}