W dniu 28 października 2013 r. na terenie Barcina odbyła się Gra Miejska pt. „Jakubowa Spuścizna, czyli biblioteczną ścieżką”, zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin. Gra miejska jest rodzajem zabawy, gdzie miasto traktowane jest jako plansza – wybrane punkty na terenie Barcina stały się więc miejscami, gdzie uczestnicy gry wykonywali zadania oraz otrzymywali wskazówki kierujące do następnego punktu. Elementami Gry byli Agenci, czyli osoby, które w konkretnych miejscach udzielali uczestnikom gry informacji i dalszych wskazówek oraz tzw. Martwe Punkty, gdzie brak było agentów. Zadania natomiast były pozostawione przez organizatorów w wyznaczonych miejscach, a ich rozwiązanie kierowało do następnego etapu.
W barcińskiej grze tematem przewodnim była historia biblioteki oraz jej Patron, Jakub Wojciechowski. Punktem wyjścia była notatka pozostawiona przez Wojciechowskiego w jednej z jego książek, przekazanych bibliotece. Pamiętnikarz pisał w niej, że pozostawia na terenie Barcina spuściznę, której odnalezienie stało się zadaniem uczestników zabawy. Notatka odczytana przez dyrektor biblioteki Grażynę Szafraniak zaciekawiła zebranych i wniosła w zabawę ducha autentyczności.
Zadania były rozmaite, wymagały od drużyn zarówno wiedzy o Jakubie Wojciechowskim i dziejach biblioteki, także wiedzy ogólnej, jak umiejętności deszyfrowania, sprawności fizycznej, znajomości topografii miasta itd. Rozwiązania zadań uczestnicy odnotowywali na tzw. Karcie Gry, którą otrzymali na jej początku.
Trasa z początku wiodła śladem miejsc związanych z pobytem Wojciechowskiego w Barcinie – uczestnicy zwizytowali Izbę Tradycji i zapoznali się z pamiątkami po pamiętnikarzu, następnie udali się pod wybudowany przez niego dom, położony przy ul. Kościelnej, by w końcu odwiedzić cmentarz i złożyć na grobie Patrona biblioteki kwiaty. W tym miejscu otrzymali fragment „Życiorysu własnego robotnika”, mówiący o założeniu biblioteki w Barcinie, oraz kod, dzięki któremu odszyfrowali wskazówkę kierującą ich do następnego punktu – pierwszej siedziby biblioteki przy ul. 4 stycznia 9.
Od tego momentu uczestnicy poruszali się drogą wyznaczaną przez kolejne siedziby biblioteki, czyli 4 stycznia 1, Wyzwolenia 11, oraz jej filię położoną przy ul. Kościelnej. W trakcie wędrówki wysłuchali opowieści o dawnym i obecnym personelu biblioteki, a także anegdot związanych z książnicą, które ze swadą opowiedziała p. Grażyna Wilczyńska, dawna sąsiadka biblioteki przy ul. Wyzwolenia 11.. Złożyli kwiaty na grobach pań Leszczyńskiej i Pankowskiej, zasłużonych pracownic biblioteki.
Ważnym punktem zabawy był także staromiejski rynek i jego okolice, gdzie porozmieszczane były punkty informacyjne, położone w firmach i instytucjach związanych z biblioteką. Zadaniem uczestników było odnaleźć je wszystkie na podstawie otrzymanej przez Agenta mapy, oraz potwierdzić swoją bytność pieczątką danej placówki na Karcie Gry. I tak: w restauracji „W Starym Kinie” pozostawiona została informacja o filmie „Kawalerskie życie na obczyźnie”, nakręconym na podstawie „Życiorysu własnego robotnika” J. Wojciechowskiego. W aptece „Chirofarm” uczestnicy zapoznali się z postacią Czesława Cieślaka, piewcy Wojciechowskiego, założyciela Izby Tradycji i pracownika biblioteki, który przez jakiś czas był w aptece zatrudniony. Przy okazji wizyty w Hurtowni Papierniczo-Chemicznej PHHU Barbara zespoły dowiedziały się o partnerstwie „Tradycja – Kultura – Nowoczesność”, którego zawiązania inicjatorem była biblioteka.
W Szkole Podstawowej nr 1 pozostawiono informację o współpracy biblioteki z placówkami oświatowymi, jak również licznych organizowanych przez nią konkursach, min. „Barcin Moje miasto – Moja Mała Ojczyzna”. Wreszcie w Klubie Żeglarskim „Neptun” uczestnicy dowiedzieli się o konkursie „Ocalić od Zapomnienia – Gwara Pałucka” . Tu mieli okazję odpocząć i wzmocnić się gorącym napojem oraz słodkościami.
Końcowym etapem zabawy była wizyta w Urzędzie Miejskim, gdzie drużyny dzięki rozmowie z zastępcą burmistrza Sławomirem Różańskim uzyskały informacje na temat współpracy biblioteki z władzami samorządowymi. Ważną częścią rozmowy byłą informacja o uzyskaniu przez bibliotekę statusu samodzielnej instytucji kultury w 2006 r., oraz kwestie związane z budową nowej siedziby książnicy. W tym właśnie budynku nastąpiło zakończenie gry.
Finalnie okazało się, że spuścizną Wojciechowskiego jest właśnie biblioteka, zapoczątkowana przez jego księgozbiór, liczący 220 tomów. Staraniem jego następców biblioteka rozrosła się do obecnych rozmiarów, czyli ok. 60 tys. książek; za kilka dni otwierana jest jej nowa siedziba.
W grze udział wzięło sześć drużyn, z których każda ukończyła zabawę: reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1, Liceum Społecznego, Miejskiego Domu Kultury, Klubu Czytających Rodzin , oraz drużyna zrzeszająca Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz świetlicę „Gąsienica”. W grze bawiło się łącznie 18 osób.
Zespoły wykazały bardzo duże zaangażowanie i entuzjazm, traktując grę jako dobra zabawę. Pozytywnie ocenili pomysł akcji oraz jej realizację.
Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody, ufundowane przez bibliotekę oraz Urząd Miasta i Gminy Barcin.
Za pomoc w Grze dziękujemy: pracownikom Przedszkola nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie, Hurtowni Papierniczo-Chemicznej PHHU Barbara, restauracji „W Starym Kinie”, aptece „Chirofarm”, Klubowi Żeglarskiemu „Neptun”, salonowi kwiatowemu „Kasia” oraz mieszkance ul. Wyzwolenia, p. Grażynie Wilczyńskiej. Serdeczne podziękowania składamy również pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Barcin z zastępcą burmistrza Sławomirem Różańskim na czele. W organizację gry zaangażowanych zostało 20 osób.
Zabawę zorganizowały i koordynowały Stanisława Ciesielska oraz Olga Gralak-Ćwikła, pomysłodawczyni gry i autorka opracowania graficznego. Nieocenioną pomoc wnieśli również pozostali pracownicy biblioteki.
Olga Gralak-Ćwikła
{jcomments on}