W dniu 21 listopada 2013 w bibliotece odbyło się spotkanie uczniów szkół w Barcinie, realizowane w toku projektu “You can really speak English” , prowadzonego przez panią Lucynę Taraskę, nauczycielkę języka angielskiego z Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Celem projektu jest upowszechnianie i nauka języka angielskiego w szkołach. Ważnym elementem przedsięwzięcia jest udział obcokrajowców, dzięki którym młodzi ludzie mają okazję uczyć się języka poprzez bezpośrednią rozmowę z osobą angielskojęzyczną. Do Barcina przyjechało dwoje gości z zagranicy, dwudziestokilkulatkowie, Indonezyjka Reny i Estończyk Ivar. Okazali się być bardzo sympatycznymi ludźmi, chętnie pomagającymi uczniom w nauce.
W spotkaniu uczestniczyli około 65 uczniów z Gimnazjum nr 1, Liceum Społecznego oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie, pod kierunkiem nauczycielek, Lucyny Taraski (Gimnazjum i Liceum) oraz Elżbiety Rucińskiej (Szkoła Podstawowa). Obecna była także wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, pani Zofia Czyżewska.
Po powitaniu zebranych przez panią dyrektor biblioteki Grażynę Szafraniak, uczniowie pokazali swym gościom bibliotekę. Posługiwali się językiem angielskim, i trzeba przyznać, że wychodziło im to dobrze. Zwrócili uwagę na bogaty księgozbiór, bogate wyposażenie oraz nowoczesne technologie obecne w bibliotece. Ivar i Reny byli pod wrażeniem barcińskiej książnicy, czego wyrazem są wpisy do księgi pamiątkowej. Indonezyjka napisała, że nasza biblioteka jest najlepszą spośród tych, które dotąd odwiedziła.
Później nadszedł czas na naukę. W czytelni biblioteki goście oraz uczniowie barcińskich szkół przeprowadzili szereg gier, kalamburów i szarad, ułatwiających przyswajanie reguł języka angielskiego. Śpiewano anglojęzyczne piosenki. Pobyt w bibliotece zakończyły zabawy ruchowe, rozegrane na placu przed budynkiem.
Nie tylko zagraniczni goście odnieśli się z entuzjazmem do spotkania zorganizowanego w bibliotece, również uczniowie byli zachwyceni. Uznali, że żywa rozmowa z osobą sprawnie posługująca się językiem angielskim jest najlepszym sposobem na naukę.
Olga Gralak - Ćwikła
{jcomments on}