W dniu 8 stycznia 2014 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin miała miejsce Wieczornica Patriotyczna, upamiętniająca 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej walki o niepodległość.
Powstanie Wielkopolskie było zbrojnym protestem polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej zaistniałym na przełomie lat 1918-1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej umacniającej swoją niepodległość. Powstańcy w szybkim czasie opanowali niemal całą Prowincję Poznańską (obecne województwo wielkopolskie oraz południowo -zachodnia część województwa kujawsko-pomorskiego). Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.. Tereny dotychczasowego zaboru pruskiego stały się częścią nowopowstałego państwa polskiego.
W okolicach Barcina, wchodzącego w skład Prowincji Poznańskiej, walki rozegrały się w pierwszych dniach stycznia 1919 roku. Wzięło w nim aktywny udział wielu mieszkańców naszego miasta, kilku spośród nich poległo. Ich pamięci poświęcone zostało wydarzenia w barcińskiej bibliotece.
Wieczornica była połączeniem wykładu, inscenizacji historycznej, prezentacji multimedialnej oraz występu chóru śpiewającego pieśni patriotyczne. Część ta zrealizowana została przez nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Mamliczu. Uczestnicy spotkania mogli także podziwiać wystawę tematyczną przygotowaną przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin.
Wstępem do spotkania była krótka prelekcja na temat wydarzeń powstańczych w naszym regionie, którą przedstawiła Pani Lidia Wróbel z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koła w Barcinie. Następnie grupa dzieci z szkoły w Mamliczu wystąpiła w krótkim programie artystycznym, podczas którego zaprezentowała zebranym dzieje polskich walk niepodległościowych. Występ miał formę wspomnieniowej rozmowy wnuków z dziadkiem, uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. Inscenizacja przeplatana była występami chóru szkolnego, który śpiewał odpowiednie do omawianego akurat wydarzenia historycznego pieśni patriotyczne. Dzieci spisały się znakomicie – spektakl, zagrany bez tremy, pełen był ciekawych dialogów, żywiołowe wykonanie pieśni przez chór natomiast porwało niejednego gościa do wspólnego śpiewania (uczestnicy spotkania otrzymali śpiewniki). W bibliotece zabrzmiały takie klasyki pieśni wojskowych i patriotycznych, jak miedzy innymi: „Rota”, „Rodzinny dom”, „O mój rozmarynie”, ”Przybyli ułani pod okienko” itd. Prezentacja multimedialna, prezentowana w tle, przejrzysta i czytelna, dostarczała dodatkowych informacji.
Należy w tym miejscu wspomnieć nauczycielki Szkoły Podstawowej w Mamliczu, które przygotowały występy dzieci –Ewa Szczygielska, odpowiedzialna za dekoracje, Maria Kolińska, prowadząca chór, oraz Małgorzata Smok, autorka programu artystycznego.
Po gromkich brawach i zakończeniu występów dzieci zebrani goście mieli możliwość obejrzenia wystawy, przypominającą sylwetki Powstańców Wielkopolskich z Barcina i okolic. Zaprezentowano zdjęcia archiwalne, dokumenty oraz pamiątki, a także publikacje traktujące o Powstaniu – prace o charakterze ogólnym, regionalnym oraz pamiętnikarskim.
Podczas wydarzenia można było otrzymać najnowszy numer „Powstańca Wielkopolskiego 1918-1919” – magazynu historycznego, wydawanego przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób, w tym spora grupa młodzieży.
Olga Gralak Ćwikła
{jcomments on}