22 stycznia 2014 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się wernisaż wystawy medali, odznaczeń państwowych, orderów i innych znaków honorowych ze zbiorów Pana Czesława Michalskiego. Kilkadziesiąt osób zebranych w bibliotece miało ponadto okazję wysłuchać wykładu tematycznego połączonego z pokazem multimedialnym, wygłoszonego przez Pana Mariusza Michalskiego.
Pana Czesława Michalskiego przedstawiać nie trzeba. Zasłużony dla Gminy Barcin, wieloletni pracownik Kombinatu „Kujawy”, założyciel i prezes Piechcińskiego Bractwa Kurkowego, jest postacią znaną i szanowaną. Niewielu jednak wie, że od wielu lat pasją Pana Michalskiego są między innymi numizmatyka i falerystyka – nauki pomocnicze historii, zajmujące się odpowiednio: falerystyka - orderami, odznaczeniami i innymi odznakami i znakami honorowymi, nadawanymi osobom zasłużonym dla monarchy, państwa lub innej organizacji posiadającej prawo nadawania odznaczeń, i numizmatyka – zajmująca się badaniem monet, banknotów itd. pod względem historycznym estetycznym i technicznym. Efektem zainteresowań Pana Michalskiego jest imponujący zbiór medali, monet okolicznościowych, orderów itd., z którego część prezentowana jest obecnie w bibliotece. Na wystawie podziwiać można min. najsłynniejsze polskie odznaczenia państwowe i wojskowe, serie numizmatyczne, a także odznaki stowarzyszeń, w tym związane z Piechcińskim Bractwem Kurkowym.
Na wernisażu wystawy Pan Michalski opowiedział zebranym o tajnikach swojego hobby – sposobach pozyskiwania eksponatów, katalogowania ich i przechowywania. Nadszedł czas na pytania od publiczności – zebranych interesowały min. przykładowy koszt medalu czy orderu czy tajemnice rynku kolekcjonerskiego.
Następnie głos zabrał Pan Mariusz Michalski, syn Pana Czesława. Pan Mariusz jest majorem Wojska Polskiego w stanie spoczynku, w swej karierze brał udział w misjach między innymi w Iraku i Afganistanie. Podziela on pasję ojca. Przyznał, że dzięki obecności medali w domu zainteresował się historią naszego kraju – każdy eksponat z wciąż powiększającej się kolekcji ojca był dla niego punktem wyjścia dla zgłębiania tajemnic wydarzeń historycznych, do których przedmioty nawiązywały. Zdobytą w ten sposób wiedzą podzielił się z gośćmi biblioteki, wygłaszając wykład o medalach prezentowanych na wystawie pt. „Historia Polski w medalach – Kampanie, bitwy, dowódcy” . Nie zabrakło ciekawostek i mniej znanych faktów. Zebrani słuchali z uwagą. Wielu spośród gości, zafascynowanych przekazywanymi przez Pana Mariusza informacjami, zadawało pytania jeszcze długo po zakończeniu spotkania.
Okazało się, że medale, ordery itd., czyli kawałki metalu wypełnione emalią nie są zwykłymi przedmiotami, niosą za sobą historię. Wspomniano wielkie nazwiska, doniosłe chwile, pamiętne bitwy. Spotkanie w bibliotece była wyjątkową lekcją naszych dziejów.
Olga Gralak-Ćwikła
{jcomments on}