W dniu 5 lutego 2014 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Święty Wojciech w Barcinie”, zorganizowany w 2013 roku przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin.
Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin jest prężnie działającym, cenionym na niwie lokalnej stowarzyszeniem. W statusie stowarzyszenia zapisana jest (między innymi) idea upowszechniania i propagowania wiedzy o historii i tradycjach miasta i gminy Barcin, w tym legend oraz podań z nim związanych. Jak powszechnie wiadomo, jedną z najsłynniejszych opowieści jest klechda o pobycie św. Wojciecha w Barcinie podczas jego wędrówki do Prus, której celem była ewangelizacja tamtejszych plemion oraz epizod z drogi powrotnej, kiedy to woły ciągnące wóz ze zwłokami misjonarza zatrzymały się w miejscu, gdzie uprzednio święty przebywał. Miejsce to lokalizowane jest tradycyjnie w pobliżu wzgórza położonego w prawobrzeżnej części Barcina, nazywanej powszechnie górą św. Wojciecha. Niektóre wersje legendy informują także, że to właśnie w Barcinie miało miejsce wykupienie zwłok misjonarza od Prusów.
Opowieść ta stałą się kanwą dla projektu, który w 2013 roku realizowało Towarzystwo. Punktem głównym była inscenizacja wybranych wątków podania, która odbyła się 15 września 2013 roku. Widowisko miało miejsce pod górą św. Wojciecha oraz na placu przy kościele pod wezwaniem św. Jakuba Większego . Prócz spektaklu, opowiadającego historię spotkania św. Wojciecha z ówczesnymi mieszkańcami osady barcińskiej i późniejszego wykupu jego zwłok, mieszkańcy miasta mieli okazję wziąć udział w grach plebejskich, popróbować dawnych potraw, obserwować prace rzemieślników, min. garncarza czy popatrzeć na ceremonię pogańskiego święta plonów. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu „Pałuckie strachy na wróble”.
Widowisko organizowane było przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin wespół z Parafią pw. św. Jakuba Większego, Miejskim Domu Kultury w Barcinie, Środowiskowym Domem Samopomocy w Barcinie. W organizacji uczestniczyła również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, w ramach partnerstwa lokalnego „Tradycja. Kultura. Nowoczesność”, zawiązanego w 2012 roku przy bibliotece. W inscenizacji wzięli udział ponadto członkowie Stowarzyszenia „Strażnicy Kurhanu” ze Złotowa, uczniowie szkół z Barcina i Mamlicza, dzieci ze świetlicy „Gąsienica”, oraz okoliczni rzemieślnicy.
Spotkanie w bibliotece było okazją dla podsumowania całości projektu oraz złożenia podziękowań wszystkim zaangażowanym w jego realizację. Prezes stowarzyszenia, Teresa Kaczmarek nie zapomniała również o sponsorach, bez których pomocy finansowej realizacja widowiska byłaby trudniejsza. Podziękowaniom nie było końca, jako że w akcję zaangażowanych było niemal 120 osób. Zebrani mieli okazję obejrzeć materiał filmowy z Telewizji Lokalnej Barcin, opowiadający o widowisku.
Podczas spotkania zaprezentowana została także publikacja Towarzystwa zatytułowana „Sanctus Adalberthus in Barthcino. Święty Wojciech w Barcinie”. Książka zawiera fakty i legendy związane ze św. Wojciechem i Barcinem, dokumentuje również planowanie, organizację oraz przebieg samego widowiska. Do jej zalet należy bogaty materiał fotograficzny. Pozycja była wręczana osobom realizującym projekt.
Ważnym punktem spotkania był także występ harcerzy i zuchów z Barcina, które do występu przygotowały Halina Kolińska i Katarzyna Wszelaki. Dzieci śpiewały pieśni patriotyczne i deklamowały wiersze. min. „Rotę” Marii Konopnickiej”.
{jcomments on}