Osobę, która 22 września 2015 roku zagościła w naszej bibliotece, nie da się określić inaczej, niż człowiek wielu talentów. Pan Jacek Getner, bo o nim mowa, jest pisarzem, dramaturgiem, autorem scenariuszy do gier komputerowych i seriali, a przy tym człowiekiem niezwykle miłym, z łatwością nawiązującym kontakt z czytelnikami.
Początki kariery pisarskiej Pana Getnera wiążą się ze studiami prawniczymi, które podjął. W pewnej chwili zrozumiał, że to nie w zawodzie prawnika widzi swoją przyszłość. Zrezygnował ze studiów i zajął się tym, co kochał – pisaniem. Początkowo pracował jako copywriter, pisząc scenariusze reklam telewizyjnych i radiowych. Po kilku latach zajął się scenopisarstwem. Pisał scenariusze do wielu polskich seriali, w tym „Daleko od noszy” i „Ale się kreci”. Od 5 lat jest jednym z scenarzystów pracujących przy tworzeniu popularnego serialu „Klan”. Pan Getner miał też swój udział w pisaniu dialogów do komputerowej gry fabularnej „Wiedźmin 2”, na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.
Scenariusze to nie jedyne zajęcie Pana Jacka. Od kilku lat pisze on powieści kryminalne poświęcone osobie detektywa Przypadka, człowieka błyskotliwego i ponadprzeciętnie inteligentnego, którego talenty detektywistyczne psują krew pewnego podkomisarza policji o nazwisku Łoś. Jak dotąd wydano cztery książki z serii. W planach są kolejne; według zamierzeń autora cykl ma liczyć 14 pozycji. Każda z książek ma pewien motyw przewodni – i tak w jednej z części serii, detektyw Przypadek rozwiązuje zagadki kryminalne powiązane ze światem celebrytów, w kolejnej opisany jest świat ludzi zatrudnionych w korporacjach itd
Prócz scenariuszy i powieści kryminalnych Pan Getner pisze również wiersze oraz dramaty, prowadzi bloga. Jego twórczość została dostrzeżona i doceniona. Kilka jego sztuk, min. „Gorszy gatunek mężczyzny” czy dramat„ Klinika dobrej śmierci” , otrzymało nagrody w konkursach dramaturgicznych, wystawiano je również w teatrach min. Białegostoku i Krakowa.
Spotkanie z Panem Jackiem upłynęło w sympatycznej, miłej atmosferze. Pisarz, podczas rozmowy z Panią Dyrektor Grażyną Szafraniak, ze swobodą opowiadał o swej drodze artystycznej, inspiracjach, planach na przyszłość. Zebranym w czytelni gościom biblioteki zdradził kilka ciekawostek z planu serialu telewizyjnego, mówił o swoim warsztacie pisarskim, zachęcony przez czytelniczkę przeczytał nawet jeden ze swych wierszy. Chętnie rozmawiał z czytelnikami i rozdawał autografy. Z całą pewnością każdy z obecnych na spotkaniu wyszedł z biblioteki zadowolony.
Olga Gralak-Ćwikła