W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2” ze środków Biblioteki Narodowej wzbogacane są biblioteki szkolne w nowości wydawnicze zakupione przez Bibliotekę Publiczną w Barcinie. Strategicznym celem priorytetu jest wspieranie w formie partnerstwa bibliotek publicznych i bibliotek szkolnych poprzez zwiększenie dostępu do nowości wydawniczych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz kształtowania postaw i nawyków korzystania z wiedzy i informacji pozyskanych z szeroko rozumianej literatury i działań wspólnych podejmowanych przez biblioteki.
Program jest nowym elementem polityki bibliotecznej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014 - 2020 w zakresie wzmocnienia potencjału bibliotek publicznych i szkolnych.Jego założeniem jest wypracowanie partnerstwa i modelu współpracy bibliotek publicznych i szkolnych w celu zwiększenia poziomu i zasięgu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz poprawy jakości obsługi czytelniczej tych grup. Istotnym elementem branym pod uwagę przy ocenie potencjału bibliotek publicznych będzie ich zdolność do nawiązywania współpracy z innymi partnerami na szczeblu lokalnym, dająca gwarancję perspektywicznego współdziałania. Jednym z elementów programu jest poszerzenie oferty współpracy z bibliotekami partnerskimi w szkołach. Oprócz książek przekazanych w depozyt do szkoły Biblioteka Publiczna organizuje szereg działań skierowanych do dzieci i młodzieży takich jak spotkania patriotyczne lekcje biblioteczne oraz warsztaty dziennikarskie .
Dla kogo, o czym i jak chcemy pisać ? Czy dziennikarskie zmagania są trudne ?
Na takie pytania młodzież gimnazjalna uzyskiwała odpowiedź podczas Warsztatów dziennikarskich realizowanych przez Stanisławę Ciesielską we współpracy z Panią Joanną Kranc z biblioteki szkolnej Gimnazjum Nr 1 w Barcinie. Przekazane wskazówki i wiedza zapewne wykorzystane zostaną przez młodzież w redagowaniu Gimekspresu oraz pisania młodzieżowych tekstów do Pogłosu Barcina .
Ciesielska Stanisława
Relacja gimnazjalisty Marka z warsztatów
W bibliotece publicznej współpracującej z biblioteką szkolną, odbyło się spotkanie dziennikarskie. Polegało ono na zachęceniu młodzieży gimnazjalnej do zawodu dziennikarskiego. Sam uczestniczyłem w nim i żałuję tylko jednego, że to spotkanie nie trwało dłużej. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Między innymi tego, jak zachowywać się przed kamerą, oraz sposobu prawidłowego pisania i czytania tekstu dziennikarskiego . Ogólnie panowała miła atmosfera. Wmieszane w to wszystko były również ćwiczenia integracyjne, na przykład porównanie się do jakiegoś zwierzęcia z uzasadnieniem, czy wspólne wymyślanie zasad. O dziwo nikt się nie przedrzeźniał. W trakcie tego 4-ro godzinnego spotkania była tylko jedna i to w dodatku przymusowa przerwa, bo nikt jej nie chciał. Po zajęciach zgłosiło się kilka osób do mnie oraz do pani Kranc w sprawie dołączenia do grona reporterów szkolnych, z czego jestem bardzo zadowolony. Mam jednak nadzieję, że i WY czytający ten artykuł również się zgłosicie.
Marek Wróblewski III e
{jcomments on}