20 mieszkańców Barcina wie już, jak zarządzać domowymi finansami i jak założyć elektroniczne konto w banku. To efekt kursu, który ukończyli w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. J. Wojciechowskiego. 10 czerwca 2014 r. miało miejsce jego uroczyste podsumowanie.
Kurs był skierowany do osób po 50. roku życia. Składał się z pięciu spotkań, podczas których uczestnicy odkrywali tajniki wiedzy ekonomicznej pod kierunkiem bibliotekarzy, przygotowanych do przeprowadzenia kursu podczas szkoleń. Dowiedzieli się, między innymi jak racjonalnie planować wydatki, w jaki sposób bezpiecznie robić zakupy przez Internet, jak posługiwać się e-kontem i na co zwrócić uwagę biorąc kredyt lub decydując się na założenie lokaty.
Uczestnicy kursu wypowiadali się: „…zyskałam więcej umiejętności niż miałam dotychczas”, „…komputer dotąd mnie nie interesował i muszę przyznać, że zaczął wciągać”, „… i komputer polubiłam i nawet przelewy już robię”, „…dzięki kursowi moja kondycja psychiczna się rozwija”, „…przełamałam barierę stereotypowego myślenia, że jak nie ma na papierze to dla nas, ludzi 50+, się nie liczy”, „…kurs spowodował, że nabyłam pewności siebie, wiem, że nic się nie stanie i nie muszę się zastanawiać – kliknąć? – nie kliknąć? - tym bardziej, że te operacje dotyczą finansów”, „… syn nie mógł uwierzyć, że potrafię tak obsługiwać komputer i poruszać się w Internecie, a ja z satysfakcją powiedziałam mu, że teraz to mogę nawet i finanse wyliczyć”, „…dzięki kursowi zyskałam informacje, gdzie nie należy lokować pieniędzy dotychczas nie wiedziałam, że można to sobie sprawdzić”, „…kurs wpłynął na podjęcie decyzji o kupnie komputera”, „.. robię już przelewy przez Internet”, „..wiem, gdzie wejść, aby z łatwością przeliczyć sobie walutę”, „… dowiedziałam się, że banknoty mają tyle różnych zabezpieczeń ”, „…wyniosłam wiele takiej fajnej, pożytecznej wiedzy”, „…ugruntowałam technikę obsługi komputera”, „…dotąd tylko grałem w szachy, a teraz pomagam żonie w prowadzeniu budżetu”.
Dzięki udziałowi w kursie jedna z pań zmieniła sobie w banku konto na korzystniejsze; „dzięki kursowi mam inne konto – bardziej opłacalne”.
Biblioteka zrealizowała szkolenie dzięki udziałowi w trzeciej edycji projektu „O finansach w bibliotece”, prowadzonej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Zakwalifikowała się do niej jako jedna ze 113 placówek z małych miejscowości z całej Polski.
Renata Grabowska i Justyna Pałka: Uczestnicy spotkań podkreślali, że oswoili się z komputerem i Internetem. Dzięki wzorcowo przygotowanej platformie e-learningowej w łatwy i przystępny sposób przyswoili sobie wiele pojęć z dziedziny finansów. Cenili sobie styczność z ludźmi w tym samym wieku oraz ciepłą, rodzinną atmosferę podczas spotkań. Jesteśmy pełne podziwu dla wiedzy i umiejętności seniorów. Dla nas bibliotekarzy, prowadzących spotkania, praca z tą grupą osób była czystą przyjemnością, a beneficjenci z pewnością poradzą sobie z zawiłościami „finansowymi przez Internet”. Wszyscy wyrazili chęć udziału w kolejnych przedsięwzięciach, np. na temat zdrowia.
Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski („Postawy i zachowania finansowe osób powyżej 55. roku życia z uwzględnieniem płatności bezgotówkowych”, NBP, 2012), tylko co czwarty mieszkaniec Polski powyżej 55. roku życia korzysta z bankowości elektronicznej, a jedynie 17% osób z tej grupy wiekowej płaci przez Internet rachunki.
Renata Grabowska
{jcomments on}