Zbliża się kolejna rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku nasz kraj stał się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Od tamtej chwili mija 25 lat – jest to czas, w którym Polska przeszła ogromną transformację gospodarczą, społeczną i kulturową. By to upamiętnić, w całym kraju odbywają się zorganizowane przez społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, samorządy i instytucje publiczne okolicznościowe imprezy, konferencje i inne przedsięwzięcia.
Również miasto i gmina Barcin włączyła się w obchody Święta Wolności, organizując „Marsz ku Wolności”. Wydarzenie to odbyło się w dniu 31 maja 2014 roku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego. W skład cyklu imprez tego dnia weszły min. Sympozjum poświęcone odzyskaniu wolności w 1989 roku, uroczysty przemarsz mieszkańców i przyjaciół gminy ulicami miasta, odczytanie i podpisanie apelu wolności oraz koncert Haliny Frąckowiak.
Święto Wolności rozpoczęło się od Sympozjum, które miało miejsce w Bibliotece Publicznej Miasta i gminy Barcin. Do czytelni biblioteki przybyli burmistrzowie oraz radni wszystkich kadencji Rady Miejskiej zwołanych od pierwszych wolnych wyborów. Gości powitał prowadzący spotkanie dyrektor Miejskiego domu Kultury Pan Artur Jakubowski, po czym zarosił na scenę Paulinę Walendziak, młodą wokalistkę, laureatkę wielu konkursów piosenki poetyckiej, między innymi Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Piosenkarka, przy akompaniamencie Adama Jędryczki, wystąpiła z minirecitalem pieśni bardów „Solidarności”, wprowadzając zebranych w klimat czerwca 1898 roku. Atmosferę wspomnień pogłębił zaprezentowany po występie wokalistki film, pokazujący transformację, jak zaszła w czasie tych 25 lat w gminie Barcin. Wideo, złożone z archiwalnych nagrań telewizji lokalnej, wywołało wśród zebranych duże emocje. Wielu odnajdywało na filmie siebie sprzed lat, wszyscy natomiast poruszeni byli ogromem zmian w naszym mieście i gminie.
Kolejnym punktem sympozjum była rozmowa, którą moderował Zastępca Burmistrza Barcina, Pan Sławomir Różański. Poprosił on kilka obecnych na widowni osób o krótką wypowiedź na temat czerwcowych wyborów, pierwszych działań nowo powołanego wolnego samorządu, zmian w rolnictwie, obecnego stanu miasta i gminy itd. Przemawiali: Jan Warian, poseł na pierwszy Sejm RP, Jerzy Kozłowski, radny pierwszej kadencji, Ewa Stankiewicz, pierwsza burmistrz po wolnych wyborach, Bernard Ślązak, były radny oraz właściciel gospodarstwa rolnego, oraz obecny burmistrz Barcina, Michał Pęziak.
Następnie na scenę zaproszono laureatów konkursu literackiego „Jesteśmy wolni”, zorganizowanego przez Liceum Społeczne w Barcinie oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin. Zofia Jesionowska, czytelniczka biblioteki, oraz Laura Zielińska i Patryk Paliwoda z barcińskiego liceum nagrodzeni zostali za swe prace mówiące o szeroko rozumianej wolności. Po rozdaniu nagród ponownie wystąpiła Paulina Walendziak.
Ostatnim punktem sympozjum było odczytanie Apelu Wolności. Tekst, wedle którego zebrani na spotkaniu zobowiązali się do dalszych działań na rzecz silnej Polski, odczytała Adrianna Grzelak, uczennica barcińskiego liceum. Wszyscy obecni mieli potem możliwość podpisania się pod apelem, który później tego dnia złożony został w kapsule czasu do odkrycia przez następne pokolenia.
Na zakończenie spotkania wśród zebranych na sympozjum rozdane zostały specjalnie na tę okazję wybite medale, upamiętniające 25 lat wolności naszego kraju. W pierwszej kolejności otrzymali je zasłużeni dla gminy Barcin, chwile później wszyscy obecni na gali byli radni oraz burmistrzowie Barcina.
Po małym poczęstunku uczestnicy sympozjum udali się pod budynek Urzędu Miasta i Gminy Barcin, skąd w uroczystym przemarszu przeszli na staromiejski rynek, na dalszą część obchodów Dnia Wolności.
Olga Gralak-Ćwikła
{jcomments on}