Wystawy z cyklu „Artyści gminy prezentują” na stałe wpisały się już w grafik imprez organizowanych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Cieszą się one niesłabnącym powodzeniem naszych użytkowników, którzy ciekawi talentów plastycznych z naszego miasta i gminy podziwiają wystawione prace.
Kolejna wystawa z cyklu została otwarta 14 maja 2014 r. i jest to ekspozycja wyjątkowa. Prezentuje bowiem prace dzieci niepełnosprawnych z terenu naszej gminy – ze szkół podstawowych nr 2 z Barcina, z Piechcina oraz Mamlicza, gimnazjów nr 1 z Barcina i nr 2 z Piechcina, oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Barcinie. Każde z tych bajecznie kolorowych dzieł jest wynikiem ciężkiej pracy dzieci, które nierzadko mają mniejszą niż zazwyczaj sprawność psychoruchową, ale także ich nauczycieli, wychowawców i rodziców.
Mówiła o tym podczas wernisażu pani Joanna Garwol, pomysłodawczyni wystawy, nauczycielka, osoba wielkiego serca i niespożytej pasji. Zapoznała zebranych w czytelni gości z terminem arteterapii, czyli leczeniu osób niepełnosprawnych przeprowadzanej poprzez szeroko pojmowaną sztukę. Dzieci tworząc, mają możliwość wyrażenia siebie, czego często nie mogą zrobić z powodu ograniczeń, jakie stawia im choroba. Arteterapia jest formą terapii psychicznej – umożliwia dziecku dokonania rozwoju osobistego poprzez stosowanie materiałów artystycznych w bezpiecznych i sprzyjających temu warunkach. Kilka zdań wtrąciła także pani Monika Łukomska, pracująca w barcińskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Opowiedziała o radości, jaką daje dzieciom praca z różnymi materiałami, fakturami, technikami plastycznymi. Wspomniała, że w gotowej pracy nie jest ważna maestria techniczna, lecz emocje, które dziecko włożyło w jej wykonanie.
Zebrani w czytelni biblioteki z uwagą wysłuchali wypowiedzi obu terapeutek. Wielkimi brawami nagrodzono dzieci, które odważyły się podejść i pokazać swoje prace, oraz ich wychowawców i rodziców. Każda ze szkół oraz Towarzystwo otrzymało słodkie upominki dla swoich wychowanków.
Po wernisażu wielu spośród gości z entuzjazmem wypowiadało się o pracach. Podkreślali, że widać w nich ciepło i emocje dzieci. Wpisy do księgi pamiątkowej potwierdzają zdanie widzów.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i oglądania wystawy!
Olga Gralak- Ćwikła
{jcomments on}