"Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji."
Maria Dąbrowska
Tegoroczny Tydzień Bibliotek organizowany jest pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia.” Nawiązuje ono do ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, który ma na celu promować i rozwijać czytelnictwo.
„Czytanie łączy pokolenia” - pod tym hasłem w dniach od 8 do 15 maja biblioteki na terenie kraju promują czytanie książek wśród społeczeństwa. Każdy niezależnie od wieku może skorzystać z biblioteki i znaleźć tam coś dla siebie, ponieważ biblioteka jest miejscem przyjaznym dla każdego.
Filia nr 1 w Barcinie również bierze aktywny udział w akcji promowania czytelnictwa wśród mieszkańców Starego Miasta. Jako pierwsze bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola nr 1 pod opieką Pani Hani Michalskiej. Dzieci rozmawiały z Panią Anną Zielińską o tym, co to jest pokolenie i kto nim jest. Aktywnie i chętnie uczestniczyły one w pogadance. Dowiedziały się, że książka jest dobrym tematem do rozmowy, przez co potrafi zbliżać ludzi i pomóc im się lepiej poznać. Wspólne czytanie także przynosi wiele korzyści mianowicie zacieśnia rodzinne więzi i pozwala spędzać wspólnie czas. W czasach gdzie społeczeństwo jest mniej pokoleniowe a wolny czas dzieci spędzają przy komputerach czytanie pełni ważną role w życiu każdej rodziny. Poprzez czytanie dzieciom, rodzice oraz dziadkowie przyczyniają się do ich lepszego rozwoju intelektualnego.
Ogłoszony został również konkurs. Zadaniem dzieci jest narysowanie swojej rodziny i ukazanie, jak ważna jest książka przy rodzinnym spotkaniu. W tym celu przedszkolaki otrzymały „domki, znajdujące się na patyku”. Dom symbolizuje poczucie bezpieczeństwa, przynależności i ich wzajemne relacje. Maluchy w związku z ogłoszonym konkursem nawiązującym do hasła „ Czytanie łączy pokolenia” pilnie wysłuchały fragmentu książki pt. „Opowiadania dla przedszkolaka” autorstwa Renaty Piątkowskiej a także książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – „Basia i kolega z Haiti”. Największą atrakcją dla małych czytelników okazała się możliwość samodzielnego zapoznania się z książkami dla nich specjalnie zakupionymi przez bibliotekę. Można było zaobserwować, że dobrze czują się w tym miejscu a książka nie jest im obca.
Roksana Mróz
{jcomments on}