We wtorkowe przedpołudnie, 12 maja 2015 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie mieli okazję spotkać się z Arkadiuszem Niemirskim – dziennikarzem, satyrykiem, autorem powieści detektywistycznych dla młodzieży.
Arkadiusz Niemirski pochodzi z Warszawy. Z wykształcenia jest zootechnikiem. W latach osiemdziesiątych XX wieku pisał skecze satyryczne i występował na estradzie, współtworząc z Dariuszem Olakiem „kabaret i …”. Współpracował z Programem III Polskiego Radia oraz kabaretem „Długi”. Pracował jako dziennikarz, pisząc artykuły do czasopism „Tylko Rock” i „Teraz Rock”. Swoją karierę literacką rozpoczął od kontynuacji przygód Pana Samochodzika, wykreowanego przez Zbigniewa Nienackiego. Na jego dorobek pisarski składa się 17 tomów z cyklu "Pan Samochodzik..." oraz takie tytuły jak: Pojedynek detektywów, Testament bibliofila, Klątwa Nipkowa, Tajemnica Fabritiusa, Zbrodnia prawie doskonała, Bożek Templariuszy.
Podczas spotkania w barcińskiej bibliotece pisarz pokazał przygotowaną przez siebie ciekawą prezentację multimedialną. Opowiadał uczniom o początkach swojej kariery pisarskiej. Żartobliwie mówił o sobie i swoich zainteresowaniach. Przedstawił krótką historię kryminału, omawiając najsłynniejsze postacie detektywów począwszy od Sherlocka Holmesa, poprzez Jane Marple i na poruczniku Columbo skończywszy. Pan Niemirski zapoznał także uczniów z pisarzami, którzy tworzyli powieści kryminalne, m.in. Conan Doyle’a, Agatha Christie czy Raymond Chandler. W innowacyjny sposób Arkadiusz Niemirski zaprezentował swoje książki, bez zbędnych słów za pomocą obrazów i muzyki przedstawił ich treść.
Autor starał się też przekonać młodzież do czytania książek jako alternatywy dla niewymagającego wysiłku umysłowego oglądania telewizji. Zachęcał również do znalezienia własnych pasji. Mówił, że w każdym wieku można zacząć karierę i do czegoś dojść. Przestrzegał młodzież przed sięganiem po alkohol i narkotyki. Stwierdził, że można się świetnie bawić bez pomocy piwa i papierosów. Na koniec tradycyjnie odpowiadał na pytania młodzieży.
Renata Grabowska