Książnica w Mamliczu na „Tydzień bibliotek” przygotowała ciekawą ofertę kulturalną z której każdy mógł wybrać coś interesującego dla siebie.
W dniu 12 maja odbył się „Konkurs pięknego czytania” w dwóch kategoriach wiekowych klas I-III i IV-VI. Młodsze dzieci chętnie czytały utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz fragmenty „Koszmarnego Karolka” Francesca Simona. Natomiast starsi uczestnicy konkursu wybrali min. „Gdybym nie powiedziała prawdy” Ingelin Angerborn i „Skradziony obraz” Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti, fragmenty książek poznanych przez nich w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci . Siedemnastu uczniów zostało ocenionych przez jury w składzie Pani Teresa Wilk Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Barcinie, Pani Hanna Krause nauczyciel w Szkole Podstawowej w Mamliczu, Pani Grażyna Szafraniak Dyrektor Biblioteki Publicznej w Barcinie. Jury biorąc pod uwagę technikę czytania, środki artystycznego wyrazu oraz dobór tekstu ogłosiło zwycięzców Aleksandrę Wielgórkę (kat. I-III) oraz Darię Klecha (kat. IV-VI), wyróżnienie otrzymała Magdalena Trela z klasy pierwszej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe.
Natomiast 13 maja miłośnicy teatru mogli uczestniczyć w spektaklu „Pchła Krętaczka” w wykonaniu aktorów teatru Art.-Re z Krakowa. Bajka Jana Brzechwy opowiadająca o przygodach niegrzecznej pchły bardzo się spodobała młodym widzom. Psoty tego niesfornego stworzenia wywoływały salwy śmiechu i gromkie brawa publiczności. W Świetlicy MDK Mamlicz zgromadziły się przedszkolaki, uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Mamliczu z wychowawcami oraz dzieci nieuczęszczające jeszcze do szkoły wraz z rodzicami.
„Tydzień bibliotek” zakończył się lekcją biblioteczną „Biblioteka jaka jest każdy widzi”. Pierwszoklasiści z Szkoły Podstawowej w Mamliczu zapoznali się z ofertą filii. Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek ale również czytelnia internetowa, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, zajęcia rozwijające, pikniki i wycieczki integracyjne. Uczniowie uczyli się jak odróżnić książkę należącą do księgozbioru biblioteki od innych książek oraz gdzie i jak odnaleźć interesującą ich literaturę. Podzieleni na cztery czteroosobowe drużyny projektowali plakaty promujące bibliotekę i zachęcające do jej odwiedzenia. Najciekawsze prace zostały nagrodzone kolorowymi planami lekcji. Dla wszystkich dzieci przygotowany był słodki poczęstunek i mały upominek-zakładki do książek zachęcające do czytania książek.
Edyta Dypolt