Dyrektorzy Szkół Podstawowych
Koleżanki i Koledzy Nauczyciele,
Bibliotekarze
Szanowni Państwo!
Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie, Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego zapraszają do uczestnictwa w piątej edycji Międzygminnego Konkursu Krasomówczego pt. Demostenes.
Cel konkursu:
Rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zamiłowania do władania bogatą i piękną polszczyzną, sugestywne wypowiadanie myśli, prezentowanie bogatym językiem zdarzeń, zjawisk i faktów. Ponadto: wyrabianie dbałości o kulturę i estetykę „żywego” słowa, inspirowanie do twórczych poszukiwań i indywidualnych form artystycznej wypowiedzi, rozwój talentu krasomówczego i zdolności oratorskich.
Przedmiot wypowiedzi:
tekst własny ( dopuszcza się improwizację) lub tekst cudzy: wiersz lub proza.
Zasady organizacyjne:
1. Konkurs obejmuje swoim zasięgiem teren Gminy i Miasta Barcin, Kcynia, Łabiszyn i Szubin.
2. Forma adresowana jest do uczniów klas II-III i IV-VI szkół podstawowych.
3. Konkurs jest dwustopniowy. Eliminacje odbędą się na terenie miast, w szkołach i w bibliotekach czterech gmin
(w porozumieniu ze szkołami podstawowymi na terenie działania danej biblioteki). Ich termin ustalą Państwo samodzielnie .Finał konkursu przewidziany jest 24 maja o godz. 10:00 2016r. w czytelni głównej Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. Do finału zapraszamy maksymalnie troje dzieci z każdej placówki bibliotecznej.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
Do dnia 6 kwietnia należy pisemnie zgłosić zwycięzców eliminacji szkolnych i bibliotecznych. Zgłoszenia należy nadsyłać pisemnie na adres: Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie ul. Kcyńska 11, 89-200 Szubin z dopiskiem: „V Konkurs Krasomówczy”. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko uczestnika, nazwę i adres szkoły oraz tel. kontaktowy, pocztę elektroniczną, imię i nazwisko nauczyciela (opiekuna). Należy dołączyć też przygotowane do konkursu teksty - wydruk lub tekst na nośniku elektronicznym lub informację, że uczeń będzie improwizował tekst własny. Czas prezentacji nie może przekraczać 5 minut.
Kryteria oceny:
1. Zalety merytoryczne prezentacji (temat, treść, forma językowa)
2. Zrozumienie tekstu i wynikająca z tego interpretacja tekstu
3. Kompozycja prezentacji (wstęp, rozwinięcie, argumentacja i zakończenie),
4. Kunszt oratorski, poprawna wymowa, świadome używanie środków ekspresji, pamięciowe opanowanie tekstu, kontakt ze słuchaczem. Uwaga! Najwyżej oceniane będą teksty własne.
Nagrody: Na poziomie finału nagrody funduje Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie. Najlepszy mówca otrzyma puchar z tytułem Grand Prix Demostenes 2016 Zwycięzcy finałowego konkursu - nagrody książkowe. Uczestnicy finału nagrody pocieszenia. Nagrody dla uczestników i laureatów eliminacji gminnych zapewniają : dyrekcja Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni, dyrekcja Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie oraz dyrekcja Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego.
Kontakt z organizatorem:
1. RBP w Szubinie: tel. 52 384 21 60, 601 072 187, mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie ul. Kcyńska 11, 89-200 Szubin.
2. GCKiB w Kcyni: tel. 52 589 37 58, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowejw Kcyni ul. Libelta 27, 89-240 Kcynia.
3.Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dyrektor biblioteki Grażyna Błaszkiewicz tel. 52 3844126.
4. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., dyrektor Grażyna Szafraniak tel. 52 383 21 66, mob. 512 173 676
Serdecznie zapraszamy do włączenia się do konkursu.
Z pozdrowieniami w imieniu Organizatora
BibliotekaPubliczna Miasta i Gminy Barcin ogłasza:
VII POWIATOWY KONKURS GWARY PAŁUCKIEJ
„Ocalić od zapomnienia - Gwara pałucka”
Głównym celem organizowanego konkursu jest: - zainteresowanie mieszkańców terenu powiatu żnińskiego dziedzictwem kulturowym Pałuk - kształtowanie świadomości własnych korzeni poprzez poznanie rodzimej gwary - posługiwanie się gwarą pałucką w deklamacji, bądź wokalnej interpretacji tekstów pisanych..
I. Organizator: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie im. Jakuba Wojciechowskiego
ul. LWP 4a
II. Cel konkursu:
- Inspirowanie dzieci, młodzieży i dorosłych do aktywności artystycznej.
- Poznanie najbliższego środowiska i specyfiki kultury regionu.
- Kształtowanie dumy z przynależności do Małej Ojczyzny
- Poznanie cech charakterystycznych dla gwary pałuckiej.
5. Promocja tożsamości regionalnej, kultury i sztuki ludowej oraz jej twórców.
III. Tematyka:
1. Teksty obowiązkowo w gwarze pałuckiej.
2. Dobór materiału literackiego na podstawie wybranego tekstu Pana Mirosława Binkowskiego
z publikacji pt. ”Mój downiejszy Żnin” , „Kupa śmichu po pałucku” lub innego utworu w gwarze
pałuckiej.
IV. Uczestnicy:
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych , gimnazjów, szkół średnich oraz osób
dorosłych z terenu powiatu żnińskiego. Interpretacje oceniać będzie powołane przez organizatora jury,
w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria wiekowa - uczniowie szkół podstawowych
– dwie grupy : klasy I-III i klasy IV-VI
II kategoria wiekowa - uczniowie szkół gimnazjalnych
III kategoria open - uczniowie szkół średnich i dorośli
V. Termin: Konkurs odbędzie się w dwóch terminach:
I kategoria wiekowa – 25.11.2014 r. – godz. 10:00 .
II i III kategoria wiekowa – 26.11.2015 r. – godz. 10:00
W przypadku małej ilości zgłoszeń, konkurs we wszystkich kategoriach odbędzie się 25.11.2014 r.
o godz. 10:00.
REGULAMIN KONKURSU GWARY PAŁUCKIEJ
1. Uczestnicy konkursu interpretować będą jeden utwór ze zbioru autorstwa Mirosława Binkowskiego :
„Mój downiejszy Żnin”, „Kupa śmichu po pałucku” lub inny utwór w gwarze pałuckiej,
przekazany organizatorowi wraz z kartą zgłoszenia przed upływem terminu określonego w punkcie 5
niniejszego Regulaminu. 2. Uczestnicy mogą stosować kostiumy i rekwizyty, podkład muzyczny, a prezentacja może mieć formę
deklamacji, tekstu wyłącznie śpiewanego lub może też być połączeniem słowa mówionego ze śpiewem.
3. Prezentacja utworu nie powinna przekroczyć :
5 minut – występ indywidualny,
10 minut – występ grupy.
4. Liczba uczestników wytypowanych z placówki szkolnej - do 4 osób lub jedna grupa przedstawiająca inscenizację.
5. Zgłoszenia uczestników konkursu na kartach zgłoszeniowych należy przekazać faksem
tel. /52/ 3832166, e-mailem – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą /ważna data stempla pocztowego/ na adres
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin ul. LWP 4a, 88-190 Barcin do dnia 18.11.2015 r.
W przypadku prezentacji utworu nie pochodzącego ze zbioru Mirosława Binkowskiego prosimy o przesłanie tekstu wraz z kartą zgłoszeniową.
6. Uczestników konkursu oceniać będzie jury powołane przez organizatora. Na ostateczną ocenę każdego z uczestników złoży się suma punktów przyznanych mu przez poszczególnych członków Jury. Ocenie punktowej Jury podlegać będą następujące aspekty prezentacji:
- posługiwanie się gwarą (w zakresie punktacji od 0 do 5)
- opanowanie pamięciowe tekstu (w zakresie punktacji od 0 do 3)
- intonację i dykcję (w zakresie punktacji od 0 do 4)
- poprawność i staranność interpretacji (w zakresie punktacji od 0 do 4)
- ogólny wyraz artystyczny (w zakresie punktacji od 0 do 4)
Przyznawane przez Jury punkty wyrażone będą wyłącznie liczbami: 0; 0,5; 1; 1,5; 2; 2,5; 3; 3,5; 4; 4,5; 5 Zadaniem jury będzie wybranie najlepszych interpretatorów i wskazanie laureatów trzech pierwszych miejsc w oparciu o sumę punktów przyznanych poszczególnym interpretatorom. W przypadku uczestników z taką samą ilością punktów, Jury może przyznać nagrody ex aequo lub zdecydować o przyznaniu miejsca drogą głosowania. Oprócz laureatów, jury ma prawo wskazać również interpretatorów (maksymalnie dwóch) zasługujących, jego zdaniem, na wyróżnienie. Prezentacja grupowa, bez względu na liczbę uczestników, oceniana jest podobnie jak występ
indywidualny, a punktowa ocena członków jury jest wypadkową oceny każdego członka grupy
i z tego też względu ewentualna nagroda przypadnie grupie, a nie poszczególnym jej uczestnikom. 7. Dla uczestników konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody książkowe i dyplomy. Nagrody książkowe organizator przewiduje również dla opiekunów zwycięzców konkursu w I i II kategorii wiekowej.