Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin oferuje swoim użytkownikom wiele zróżnicowanych tematycznie spotkań, spośród których każdy może znaleźć coś dla siebie. 26 lutego 2016 roku w bibliotece można było wysłuchać wykładu o historii lotów kosmicznych, wygłoszonego przez popularyzatora wiedzy o kosmosie, Romana Pleszyńskiego. Wykład zorganizowany został we współpracy z grupą geocachingowców, czyli osób pasjonujących się geocachingiem - odnajdywaniem skrytek w ternie za pomocą nadajników GPS.
Roman Pleszyński, były dziennikarz (min. Radia Eska i Radia Złote Przeboje), jest prezenterem, konferansjerem oraz popularyzatorem wiedzy o kosmologii, astronomii i historii. W barcińskiej bibliotece wygłosił prelekcję zatytułowaną „Podbój kosmosu, czyli krótka historia lotów kosmicznych”. Pan Pleszyński rozpoczął swoją opowieść od samych początków kosmonautyki, kiedy podejmowano próby skonstruowania pierwszych rakiet zdolnych opuścić atmosferę naszej planety. Zaznaczył, że pierwsze loty w przestrzeń kosmiczną bardzo szybko stały się przedmiotem rywalizacji pomiędzy dwoma wielkimi mocarstwami – Stanami Zjednoczonymi Ameryki oraz ZSRR. Wyścig w kosmos rozpoczął się od wysyłania w przestrzeń poza ziemską satelitów i sond badawczych, wkrótce podjęto jednak próby wysłania w kosmos żywych stworzeń. Pierwszymi istotami w kosmosie były zwierzęta – muchy, myszy, psy, koty i małpy. Wiele z nich przypłaciło ciekawość ludzką życiem; część jednak , dzięki rozwojowi techniki, zdołało wrócić na ziemię.
Po zwierzętach przyszedł czas na ludzi. Pierwszym człowiekiem, który odbył lot kosmiczny z prawdziwego zdarzenia był Rosjanin Jurij Gagarin, miesiąc później także Amerykanie odnieśli sukces – lot kosmiczny odbył Alan Shepard. Od tego czasu Stany Zjednoczone powoli zaczęły wysuwać się na pierwsze miejsce w wyścigu. W ramach programów kosmicznych Mercury, a potem Apollo Amerykanie rozwijali ideę załogowych lotów kosmicznych. Ukoronowaniem ich wysiłków było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu w 1969 roku. Załoga statku Apollo 11 w składzie Neil Armstrong, Buzz Aldrin oraz Michael Collins szczęśliwie dotarła do naszego satelity, po czym dwaj pierwsi członkowie załogi postawili swe stopy na ziemskim globie. Wbrew popularnej opinii, lot Apollo 11 , jak również kolejne loty na Księżyc realizowane w ramach programu, nie ostały sfałszowane. Pan Pleszyński przedstawił na to niezbite dowody.
Wykład ilustrowany był bogatą prezentacją multimedialną, łącząca w sobie obraz, film oraz dźwięk. Pan Pleszyński, niezrównany gawędziarz, opowiadał o lotach kosmicznych z pasją i zaangażowaniem, przykuwając uwagę słuchaczy. Jego wykład nagrodzony został gromkimi brawami.
Olga Gralak-Ćwikła