10 marca 2016 roku w czytelni barcińskiej biblioteki zostało przeprowadzone spotkanie edukacyjne pt. „Skąd się wzięły małpy w Internecie?”. W zajęciach wzięła udział klasa III A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie z wychowawczynią Panią Marzeną Błaszak.
Wstępem do zajęć była wspólna zabawa w szukanie literek, z których powstało hasło INTERNET rozpoczynające zajęcia. Dzieci tworzyły mapę myśli zapisując słowa i skojarzenia związane z Internetem. Następnie Pani Justyna zapoznała uczniów z podstawową budową karty sieciowej, gniazda sieciowego oraz rutera. Dzieci dowiedziały się także, co to jest sieć domowa, co można połączyć w sieć i co się dzieje, kiedy łączymy ze sobą kolejne komputery w biurach, miastach i krajach. Aby lepiej dzieciom zobrazować jak wygląda sieć internetowa wszyscy uczestnicy zajęć wzięli udział w zabawie „Sieć połączeń – tworzymy Internet”. Dzieci wcieliły się w rolę komputera, gniazdka i kabla. Gdy muzyka grała dzieci poruszały się po sali, gdy muzyka milkła łączyły się w sieć (komputer – gniazdko – kabel). Kolejnym zadaniem było uporządkowanie pociętych adresów. Uczestnicy nauczyli się rozróżniać zwykłe dane teleadresowe od adresów stron internetowych. Przy okazji dzieci po raz pierwszy miały okazję poznać różne domeny internetowe (np. .gov, .org., .edu itp.) i dowiedziały się do czego one służą.
Uczestnicy zajęć zostali także poproszeni o stworzenie adresów stron internetowych według podanych na kartkach wskazówek. Adresy stron zostały wymieszane i losowane przez dzieci, a następnie przy pomocy tabletów wyszukiwane w Internecie.
Następnie Pani Justyna przeczytała dzieciom fragment książki pt. „Skąd się biorą małpy w Internecie?” dotyczący przesyłania danych w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się dzięki zabawie „Ruting” w jaki sposób są „pakowane” dane i wysyłane w sieci. Podczas zabawy dzieci wcieliły się w rolę „rutera” i mieszkańców. Mieszkańcy wysyłali do siebie wiadomości mailowe, a „rutery” przekazywały je między sobą w taki sposób, aby jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Okazało się, że dopiero dzięki tej zabawie dzieci zrozumiały w jaki sposób działa przesyłanie informacji w sieci, oraz jak wiele informacji na raz jest wysyłanych przez sieć.
Pod koniec zajęć została podjęta dyskusja, skąd się wzięły małpy w Internecie. Dzieci bardzo chętnie wysłuchały tekstu o tym, do czego wcześniej był używany znak „@” zanim trafił do Internetu. Okazało się, że symbol „@” był używany w życiu codziennym dużo wcześniej zanim powstały komputery i Internet. Nazywany był „@ komercyjne”, czyli „@ handlowe” i używano go do określenia cen produktów. Dodatkowo uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że znak „@” nie wszędzie jest nazywany „małpą”. W niektórych krajach nazywają go małpim ogonem, a kiedy indziej ogonem kocim lub świńskim. W niektórych państwach jest kojarzony z zupełnie innymi zwierzętami na przykład z psem w Rosji lub ślimakiem we Włoszech, a w wielu krajach kojarzony jest po prostu z rogalikiem.
Na zakończenie spotkania, uczestnicy wzięli udział we wspólnej zabawie polegającej na zaszyfrowaniu w języku ASCII (aski) własnego imienia. Jest to system kodujący informacje za pomocą ciągu zer i jedynek. Każda litera alfabetu ma przyporządkowany kod zero jedynkowy. Na przykład litera „A” to 0100 0001.
Kodowanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji wśród dzieci. Na koniec zajęć została podsumowana wiedza dotycząca Internetu, stron internetowych, małp w Internecie oraz sposobu w jaki wędrują wiadomości w sieci.
Za udział w spotkaniu dzieci otrzymały zakładkę z internetową „@” oraz logo biblioteki.
Justyna Pałka