16 marca 2016 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się kolejny wernisaż w cyklu wystaw prezentujących twórczość artystyczną mieszkańców naszej gminy pod nazwą „Artyści gminy prezentują”. Twórca, którego dzieła prezentowane były tym razem, nie mieszka na terenie gminy, lecz z niej pochodzi. Mowa o Tadeuszu Wieczorku, artyście urodzonym w Wolicach, mieszkającym w Poznaniu.
Pan Tadeusz Wieczorek studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w latach 1975-80, w pracowniach profesorów: Tadeusza Brzozowskiego, Andrzeja Kurzawskiego i Norberta Skupniewicza. W roku 1980 obronił dyplom z zakresu malarstwa sztalugowego, litografii i fotografii. Zajmuje się głownie malarstwem, jak również grafiką i fotografią; prowadzi także warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 1984 roku pracuje w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu jako instruktor. W latach 2002−2010 był przewodniczącym Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę (InSEA).
Artysta jest twórcą cenionym i uznanym. Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz zagranicą. W 2006 r. otrzymał medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury. W 2007 r. nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 r. otrzymał srebrny krzyż Zasłużony dla Kultury Prezydenta RP. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Na wystawie w Barcinie Pan Wieczorek pokazał kilkadziesiąt prac, namalowanych farbami akrylowymi, powstałych w latach 2014-2015. Wystawa zadedykowana jest zmarłemu bratu malarza, Janowi.
Prace Pana Wieczorka sytuują się na granicy sztuki przedstawiającej i abstrakcji. Odwołują się do natury emocji i ekspresji, są dla artysty próbą uporządkowania i przekazania dalej jego uczuć oraz doświadczeń. Wielość i zróżnicowanie emocji odzwierciedlone są w wielości i zróżnicowaniu przenikających się warstw w obrazie, powstałych dzięki nakładaniu transparentnych barw, mniej lub bardziej nasyconych. Niejednoznaczność warstw i kolorów zapraszają do spojrzenia na dzieła artysty z różnych perspektyw, zarówno z daleka, jak i w zbliżeniu.
Zapraszamy do oglądania wystawy.
Olga Gralak-Ćwikła