„26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, leżącej w pobliżu miasta Prypeć, doszło do przegrzania reaktora, a w rezultacie do awarii. W wyniku nieudanego eksperymentu nastąpił wybuch wodoru, pożaru, w wyniku czego rozprzestrzeniły się substancje promieniotwórcze. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej” – tymi słowami rozpoczął prelekcję pn. „Czarnobyl. Wyprawa do strefy wykluczenia” pan Karol Kopczyński, mieszkaniec Szubina, na co dzień pracownik poczty. Otwarcie wystawy fotografii przedstawiających zniszczone i opuszczone miasto Prypeć w północnej Ukrainie przy granicy z Białorusią, a także skażone środowisko, odbyło się, w piechcińskiej książnicy 13 kwietnia 2016 r.
Trzeba wiedzieć, że awaria w Czarnobylu spowodowała skażenia radioaktywne wielkich obszarów Białorusi, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, zamieszkałych przez miliony ludzi. Wypadek ten spowodował zmiany w życiu ludzi zamieszkujących tereny skażone, gdyż środki mające przeciwdziałać zagrożeniu radiacyjnemu obejmowały przesiedlenia oraz zmianę źródeł pożywienia. Ewakuację mieszkańców przeprowadzono w kilku etapach według ocen zagrożenia radiacyjnego i dawek dopuszczalnych.
Podczas spotkania Pan Karol podzielił się wrażeniami z wyprawy naukowej do Czarnobyla i okolic skażonych na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów, prezentując intrygujący film własnego autorstwa – miasto Prypeć przed i po awarii w Czarnobylu (zdewastowane mieszkania, szkoły, przedszkola, dom kultury, szpital, poczta, kawiarnie, basen, place zabaw, wesołe miasteczko).
Wystawa oraz prelekcja pana Kopczyńskiego wzbudziły szerokie zainteresowanie wśród przybyłych. Oczywiście było mnóstwo pytań, na które prelegent rzetelnie odpowiadał. To młody człowiek z pasją. Niedługo po raz drugi będzie brał udział w wyprawie naukowej do Czarnobyla. Na uwagę zasługuje fakt, iż czytelnicy zapraszali gościa spotkania po powrocie do zdania relacji z podróży w piechcińskiej bibliotece.
W czytelni można obejrzeć wystawę do 29 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
Dorota Witkowska