Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin jest instytucją mocno zaangażowaną w promowanie rodzimej tradycji, kultury i sztuki Pałuk. W bibliotece co rok odbywają się konkursy gwary pałuckiej we współpracy ze specjalistą od tego języka, Panem Mirosławem Binkowskim, organizowane są także wystawy twórców ludowych, między innymi hafciarki Pani Jadwigi Dziurgieli. 6 maja 2016 roku w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie związane z Pałukami – a konkretnie, kuchnią pałucką . Głównym bohaterem wydarzenia był Pan Krzysztof Leśniewski, pasjonat i popularyzator kuchni pałuckiej. Okazją do spotkania stała się premiera jego książki, poświęconej przepisom z regionu Pałuk, zatytułowanej „Kuchnia pałucka” . W czytelni biblioteki z tej okazji zjawiło się kilkadziesiąt osób, łącznie z Panem Robertem Luchowskim, burmistrzem Żnina , Panią Lidią Kowal, Zastępcą Burmistrza Barcina i Panem Krzysztofem Wrzesińskim – burmistrzem Lubrańca. W spotkaniu uczestniczył również Pan Wojciech Grześkowiak koordynator Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Pan Leśniewski pasjonuje się kuchnią pałucką od kilku lat. Zbiera przepisy, rozmawia ze starszymi mieszkańcami Pałuk, wertuje stare książki kucharskie, testuje smaki. Swoimi obserwacjami dzieli się na fanpage’u „Kuchnia Pałucka” na portalu Facebook; bywa na festynach, jarmarkach, kiermaszach, niestrudzenie promując rodzime przepisy. Jego sztandarowym daniem jest smalec pałucki z marchwią oraz gzik, dzięki którym jego imię stało się znane wśród miłośników dobrych smaków w okolicy i nie tylko – Pan Krzysztof miał okazję promować kuchnię pałucką w ogólnopolskiej telewizji w programie Pani Ewy Wachowicz. Książka, której promocja odbyła się w bibliotece, jest pięknym podsumowaniem jego wieloletniej pracy i pasji.
„Kuchnia pałucka” gromadzi kilkanaście przepisów, podzielonych tematycznie na cztery pory roku; są wśród nich przepisy na dania jarskie, mięsne, desery, napoje, potrawy świąteczne itd. W książce znalazło się także miejsce na ciekawostki związane z regionem, jak również kilka stron poświęcone gwarze pałuckiej, przygotowane przez Pana Mirosława Binkowskiego. Niewątpliwie pozycja jest ogromną gratką dla każdego miłośnika kultury Pałuk.
Podczas spotkania można było nabyć książkę oraz otrzymać autograf Pana Krzysztofa, z czego skorzystało większość przybyłych do biblioteki gości. Dodatkową atrakcją był degustacja słynnego smalcu oraz gziku, przygotowanych przez Pana Leśniewskiego specjalnie na potrzeby tego wydarzenia.
Serdecznie gratulujemy Panu Krzysztofowi wydania książki oraz życzymy dalszych sukcesów!
Olga Gralak-Ćwikła