26 października 2016 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie warsztatowe dla dzieci i młodzieży z gwarą pałucką, które poprowadził Pan Mirosław Binkowski. Pan Mirosław zapoznał dzieci i młodzież z mapą językową Polski, a następnie omówił język naszego regionu, jakim jest gwara pałucka.
Gwara to tzw. stary język, którego używają głównie starsze pokolenia. Autor takich książek jak: „Mój słownik gwary pałuckiej”, „Mój downiejszy Żnin – czyli wiyrszyki i brawyndzynie o pałucki gwarze, żniniokach i Żninie” oraz „Mój downiejszy Żnin” opowiedział o regionie i jego folklorze. Na folklor naszego regionu składa się: haft, muzyka, rękodzieło, strój pałucki oraz gwara, czyli własny język regionu. Głównymi źródłami gwary jest żywe słowo, pieśni i przyśpiewki oraz literatura.
Podczas spotkania Pan Mirosław Binkowski zaprezentował uczestnikom spotkania kilka wierszy pisanych oczywiście gwarą pałucką m. in. „Jezdym z Barcina”, „Munczarnio dobrygó wychowanio”. Dodatkowo zaprezentował wiersz pt. „Na Podwyrku” w formie piosenki.
Autor przedstawił i omówił z dziećmi kilka podstawowych cech gwary pałuckiej. Czym się charakteryzuje, czym się różni od języka polskiego i innych gwar.
Na koniec spotkania w ramach sprawdzenia własnego poziomu znajomości gwary dzieci i młodzież uczestnicząca w spotkaniu czytała z podziałem na grupy wiersz pt. „Sprawunki”.
W spotkaniu warsztatowym uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Barcinie oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Barcinie. W spotkaniu udział wzięło 70 osób.
Justyna Pałka