W dniach 3-5 luty 2017 r. Anna Popielarz-Olszak, pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie, uczestniczyła w ogólnopolskim szkoleniu w ramach akcji Masz Głos w podwarszawskich Falentach. Akcja Masz Głos angażuje obywateli i władze do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców udziałem w życiu publicznym, a także poczucie współodpowiedzialności wyborców i wybranych za decyzje podjęte w dniu głosowania.
Pierwszego dnia odbyło się szkolenie inaugurujące wyżej wymienioną akcję, uczestnicy zostali przywitani przez Ewę Kulik-Bielińską, dyrektor Fundacji im. Stefana Batorego. Następnie nastąpiła prezentacja programu, przedstawienie koordynatorów i partnerów akcji. W spotkaniu uczestniczył również Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich – Stanisław Trociuk, który omówił kwestię dotyczącą roli aktywnych obywatelek i obywateli w przestrzeganiu prawa na poziomie lokalnym. Ponadto odbyła się dyskusja z udziałem radnych i lokalnych aktywistów na temat współpracy z mieszkańcami z perspektywy radnego i uczestnika akcji.
Następnego dnia pracowano w grupach zadaniowych. Każdy z uczestników mógł wybrać dwa warsztaty. Przedstawicielka barcińskiej książnicy wybrała następujące tematy: „Dynamika wewnątrz grupy, jak skutecznie ze sobą współpracować i osiągać sukces, role w zespole.” Warsztat prowadzony był przez Iwonę Nowak, członka Zarządu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, w którym koordynuje działania partycypacyjne. Zajęcia pozwoliły zdobyć wiedzę na temat poszczególnych faz rozwoju grupy, o tym jakie są potrzeby członków zespołu na każdym etapie oraz poruszono kwestię podziału zadań w grupie. Aby działać skutecznie warto działanie oprzeć na współpracy, wyodrębnić wśród członków lokalnej społeczności tzw. grupę roboczą, grupę działania która będzie czuwała nad realizacją działań i będzie ich motorem napędowym. W grupie działa się efektywniej i skuteczniej, po prostu można więcej!
Drugi temat to: „Angażowanie mieszkańców, jak zjednać mieszkańców dla danej sprawy?” Warsztat prowadzony był przez Jolantę Prochowicz, z wykształcenia filozofkę i filolożkę, członek Stowarzyszenia Homo Faber oraz Piotra Skrzypczaka politologa, członka Stowarzyszenia Homo Faber, pracującego od kilku lat jako nauczyciel i trener umiejętności społecznych. Podczas warsztatu mówiono jak zjednać mieszkańców dla danej sprawy, jak motywować do działania na rzecz lokalnej społeczności oraz jakie są możliwości mieszkańców kiedy działają razem. Świadomość celu jest pierwszym ważnym elementem zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz wspólnego dobra. Wspólne zdefiniowanie problemu/celu jest pierwszym krokiem włączającym mieszkańców we wspólne działania. Zbuduje to świadomość i poczucie wpływu, które jest również niezbędnym czynnikiem ich zaangażowania.
W ostatnim dniu szkolenia pracowano już w swoich grupach regionalnych. Opiekunami grup regionalnych są Iwona Janicka - Dyrektor Generalny Fundacji Aktywności Lokalnej oraz Damian Dubina - Fundacja Aktywności Lokalnej. Iwona Janicka zajmuje się programowaniem i wdrażaniem funduszy europejskich, kapitałem społecznym, funkcjonowaniem organizacji pozarządowych, polityką społeczną i rynkiem pracy. Damian Dubina natomiast zajmuje się kwestiami dotyczącymi partycypacji obywatelskiej w procesach współpracy sektor publiczny – trzeci sektor. Koordynuje projekty społeczne w zakresie wsparcia seniorów, wolontariatu oraz pracy z młodzieżą. Podczas tego spotkania każdy z uczestników planował własne działania lokalne.
Biblioteka w ramach akcji Masz Głos zaproponowała współpracę z Młodzieżową Radą Gminy Barcin. Zorganizowanie warsztatów, szkoleń mających na celu zmobilizowanie młodzieży do działań na rzecz aktywności obywatelskiej oraz promocję Młodzieżowej Rady na terenie Gminy Barcin.
Ania Popielarz-Olszak