23 marca 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z niezwykle popularnego cyklu „Obieżyświat – Podróże marzeń”. Tym razem gościem biblioteki był Pan Marek Pindral, znany już naszym czytelnikom ze spotkania na temat podróży do Omanu.
Podczas marcowego spotkania Pan Marek opowiedział zebranym o swym pobycie w Chinach. Przebywał tam dwa lata w roli nauczyciela akademickiego w Chengdu - stolicy prowincji Syczuan, leżącej w środkowego - zachodnich Chinach. W chwilach wolnych od nauczania podróżował po kraju, odwiedzając zarówno słynne (i zatłoczone) atrakcje turystyczne jak Mur Chiński czy Teraktowa Armia w prowincji Shaanxi, jak i przytulone do zboczy gór malutkie wioski, gdzie ludzie żyją rytmem niezmienionymi od setek lat. W każdej podróży towarzyszył Panu Markowi jeden z jego studentów - nie tylko jako kompan i przewodnik, ale też tłumacz. Dla niektórych z nich była to okazja do zwiedzania własnego kraju, gdyż większości rodzin nie byłoby stać na sfinansowanie takich wojaży. Taki pomysł na podróżowanie pozwolił Panu Markowi poznać Chiny niejako „od środka”, nierzadko widząc rzeczy, których na próżno szukać w kolorowych przewodnikach turystycznych.
Zebrani na spotkaniu dowiedzieli się zatem między innymi, że posiłków w Chinach nigdy nie jada się w samotności. Że pojęcie prywatności w kraju, gdzie grupa ważniejsza jest od jednostki, jest zupełnie inne niż to, do czego my jesteśmy przyzwyczajeni, korzystanie z toalety zatem jest czynnością towarzyską. Że zimą Chińczycy żyjący w południowych prowincjach śpią w płaszczach i czapkach, bo w domach nie ma ogrzewania. Że kucharze chińscy potrafią przyrządzić smakowitą potrawę niemal z wszystkiego, w tym z psów, kotów i owadów rozmaitych gatunków. Że płaci się tam niemal za wszystko, łącznie z nauką i opieką medyczną; za darmo można jedynie zwiedzić mauzoleum Mao Zedonga w Pekinie.
Pan Marek jest dobrym gawędziarzem, swoją wypowiedź ilustruje znakomitymi zdjęciami, dwie godziny spotkania minęły więc błyskawicznie. Podróżnik wypowiada się o kraju środka z dużym szacunkiem, podkreślając bogactwo kultury, różnorodność tradycji i obyczajów, pracowitość mieszkających tam ludzi.
O pobycie Pana Marka w Chinach można przeczytać w jego książce „Chiny od góry do dołu”, która można było zakupić po spotkaniu. Pozycja jest dostępna w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy do przeczytania!
Olga Gralak-Ćwikła