5 kwietnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie autorskie z Panią Barbarą Kosmowską, pisarką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka przyjechała z Bytowa, gdzie mieszka i tworzy. Na widowni znaleźli się zarówno dorośli czytelnicy książek Pani Barbary, jak i młodzież gimnazjalna.
Barbara Kosmowska jest z wykształcenia filologiem polskim. Studia skończyła na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w 2000 roku obroniła rozprawę doktorską. Pracowała w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej na wydziale filologiczno-historycznym, była kuratorem społecznym. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej zainteresowania naukowe to literatura pozytywizmu oraz literatura dla dzieci i młodzieży.
Jako twórca literatury debiutowała w czasach licealnych, publikując swoje wiersze na łamach nieistniejącego już czasopisma "Na Przełaj". Jej pierwsza powieść zatytułowana „Głodna kotka” trafiła do księgarń w 2000 roku. Wydany rok później „Teren prywatny” wygrał konkurs „Dziennik polskiej Bridget Jones" Wydawnictwa Zysk i S-ka i znalazł się na liście bestsellerów „Rzeczpospolitej". Kolejne książki pisarki to min. "Prowincja" (2002), "Gobelin" (2002), "W górę rzeki" (2003), "Niebieski autobus" (2004), "Hermańce" (2008), "Dziewczynka z parku" (2012), "Ukrainka" (2013), "Gorzko (2014)". Kosmowska publikuje także utwory dla dzieci i młodzieży, min. "Puszkę" (2009),"Samotnych.pl" (2011), "Kolorowy szalik" (2014) oraz cykl powieści "Buba”.
Pisarka nie stroni od trudnych tematów, pisze o problemach i dylematach moralnych, które towarzyszą współczesnemu człowiekowi. Pomimo niełatwej tematyki jej powieści dzięki świetnym dialogom, dowcipowi i ironii czyta się bardzo dobrze.
Przyjemne było także samo spotkanie. Pani Kosmowska dała się poznać młodzieży jako sympatyczna i ciepła osoba, odnosząca się z wielkim szacunkiem do czytelnika - zarówno młodego, jak i starszego. Autorka opowiadała między innymi o sobie, rodzinie, warsztacie pisarskim i bohaterach swoich książek. Dowiedzieliśmy się, jakie uczucia towarzyszą pisarce podczas pracy, jak przebiega współpraca z wydawnictwem i dlaczego ilustrator w książkach dla dzieci jest osobą równie ważną jak jej autor. Nie zabrakło pytań z widowni, na które Pani Barbara odpowiadała z humorem i wdziękiem.
Olga Gralak-Ćwikła