Remigiusz Kuźmiński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie wokalistyki i dyrygentury, oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Inowrocławiu w klasie wokalistyki. Na scenie występuje już 30 lat, ale w pełni zawodową pracą artystyczną licząc działalność od momentu ukończenia studiów muzycznych, zajmuje się dopiero 10 lat. W związku z tym, w piątek 6 października 2017 roku, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin zorganizowała jego Benefis z okazji 10-lecia Pracy Artystycznej. Miejsce jubileuszu nie było przypadkowe, ponieważ artysta z Gminą Barcin związany jest emocjonalnie. Jest rodowitym pałuczaninem urodzonym w Szubinie. Przez pierwsze lata swoje życia mieszkał i wychowywał się w Zalesiu Barcińskim, natomiast w bloku na barcińskim osiedlu spędzał każdą wolną chwilę, gdyż tutaj mieszkają jego najbliżsi krewni. Choć życie pokierowało go w zupełnie inne strony, Pałuki, Gmina Barcin, oraz jego miasto studenckie Bydgoszcz, to miejsca na ziemi w których czuje się najlepiej. Jego marzeniem jest, aby kiedyś móc jeszcze tutaj powrócić na stałe.
Artysta pochodzi z muzykalnej rodziny. Jego pradziadek był dyrygentem oraz założycielem orkiestry dętej, siostra i wielu innych krewnych śpiewało w chórze, natomiast ojciec jest doświadczonym instrumentalistą. Można powiedzieć, że muzyka wpisana jest w geny Pana Remigiusza - nikogo nie zdziwi zatem informacja, że po raz pierwszy wystąpił publicznie, gdy miał 6 lat. Szybko zdecydował, że powiąże swoje życie ze śpiewem.
Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w średniej Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Inowrocławiu w klasie wokalistyki prof. Janusza Ratajczaka i prof. Małgorzaty Ratajczak - solistów bydgoskiej Opery „Nova”. Kolejnym szczeblem jego edukacji muzycznej były lata studenckie. Studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie wokalistyki prof. Joanny Żółkoś - Zagdańskiej i prof. Krzysztofa Szydzisza, oraz w klasie dyrygentury prof. Moniki Wilkiewicz, prof. Radosława Wilkiewicza i prof. Andrzeja Zubka.
Obecnie muzyk koncertuje zarówno na scenach krajowych, współpracując z wieloma uznanymi osobistościami. Wykonuje wysokiej klasy repertuar muzyki klasycznej, jak również pop, jazz, soul, musical, gospel, pop-opera i poezja śpiewana. W wolnych chwilach rozwija swój warsztat wokalny, komponuje, aranżuje, pisze teksty. Najlepiej czuje się w zaciszu swojego domu, gdy przy instrumencie z słuchawkami na uszach i nutami w ręku rozpracowuje nowe partie utworów.
Podczas benefisu na scenie w barcińskiej bibliotece wystąpili: Daria Wójcik (sopran), Remigiusz Kuźmiński (tenor) i Adriana Wdziękońska (fortepian). Niestety, z powodu choroby nie wystąpiła Agata Kołodziejczak - Czubachowska (mezzosopran). Poezję autorstwa Teresy Kaczmarek deklamowała Zofia Jesionowska, natomiast rozmowę z jubilatem i jego gośćmi prowadziła dyrektor barcińskiej biblioteki - Grażyna Szafraniak. Na widowni zasiedli przedstawiciele oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Barcin, a także sympatycy. znajomi i najbliższa rodzina artysty. Muzyk otrzymał mnóstwo gratulacji i kwiatów, natomiast publiczność wzniosła toast i skosztowała jubileuszowego tortu. Wydarzenie miało charakter otwarty.
Olga Gralak-Ćwikła