Spotkania podróżnicze cieszą się wśród użytkowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin ogromnym powodzeniem. Wydarzenia, zebrane w cykl zatytułowany „Klub podróżujących rodzin”, pozwalają naszym czytelnikom przenosić się do dalekich krajów i poznawać obce kultury. Kolejne spotkanie z cyklu miało miejsce 8 maja, kiedy gościem biblioteki był Pan Arkadiusz Arun Milcarz, podróżnik, reporter oraz pisarz. Dzięki jego wystąpieniu pt. „Mistyczna Syberia” goście biblioteki mieli okazję przenieść się w tajemniczy świat buriackich szamanów.
Opowieść skupiła się wokół osoby Baira Rinczinowa, mieszkającego wraz z rodziną w syberyjskiej wsi Czełutaj w pobliżu granicy chińsko-mongolskiej. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka człowiek uważany jest za jednego z najsilniejszych buriackich szamanów; jego sława ściąga do zagubionej w zabajkalskim stepie wioski tysiące ludzi, przybywających z prośbą o pomoc. Panu Arunowi udało się zdobyć zaufanie szamana; podróżnik przez trzy miesiące mieszkał z nim i jego rodziną, razem z nimi jadł, pił i pracował. Dzięki temu miał możliwość poznania nie tylko kultury i obyczajów Buriatów, ale także wzięcia udziału w szamańskich rytuałach.
Należy wiedzieć, że są to obrzędy zupełnie odmienne od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kręgu kulturowym. Szamanizm opiera się na wierze w współistnienie świata rzeczywistego i świata nadprzyrodzonego; osobą, która jest w stanie połączyć obie domeny i porozumieć się z duchami przodków jest właśnie szaman. Pełni on rolę pośrednika; dzięki swej mocy jest w stanie pomagać żyjącym korzystając z mądrości zmarłych. Co ważne, robi to altruistycznie; za swe działania nie powinien pobierać opłat (dobrowolne ofiary osób proszących szamana o pomoc są jednak dozwolone).
Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali wypowiedzi podróżnika, obejrzeli także materiał filmowy nagrany przez niego podczas pobytu w domostwie Baira Rinczinowa. Dynamiczna osobowość Pana Milcarza sprawiła, że jego wystąpienie okazało się być nie tylko reportażem o egzotycznych z naszego punktu widzenia wierzeniach, ale także fascynującą przypowieścią o woli życia, więzach krwi i symbiozie człowieka z otaczającą go naturą.